ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بسیاری از مدیران سازمانی می‌گویند استراتژی خاصی دارند، در حالی که هیچ استراتژی ندارند. برخی از آنان نیز یک استراتژی را که من آن را «استراتژی بد» می‌نامم، به عنوان استراتژی‌شان ارائه می‌دهند. یک استراتژی بد، قدرت تمرکز و انتخاب را از بین برده و در عوض تعداد معتنابهی از نیاز‌ها و خواسته‌‌های متناقض را مطرح می‌کند.
استراتژی بد با طرح اهداف، آمال، چشم ‌انداز‌ها و ارزش‌‌ های عمومی،‌ مشکلات و نقاط ضعف خود را پوشش می‌ دهد؛ مانند مهاجمی ‌در فوتبال که تنها حرفش به هم بازی‌‌ هایش این است: «باید ببریم». هریک از موارد مطرح شده فوق (اهداف، آمال، چشم ‌انداز‌ها و ارزش ‌‌ها) به تنهایی بخش قابل‌توجهی از زندگی انسان‌‌ ها را شکل می‌ دهند، ولی به هیچ وجه نمی‌ت وانند نقش تاثیرگذار استراتژی را ایفا کرده و جای آن را پر کنند
تاثیر یک استراتژی خوب آنقدر زیاد است که می‌تواند ما را به سمت هدف یا چشم‌اندازمان هدایت کند و چالش‌‌های پیش رویمان را به تصویرکشیده و رویکرد‌های مناسب برای غلبه بر آنان ارائه دهد اما تعدد استراتژی‌‌های بد، آثاري را دارد كه حتي نرم افزار هاي شركت پگاه سيستم هم نمي تواند اين اشتباهات را اصلاح كند.
ریشه ‌‌های زیادی، استراتژی‌‌ های بد را در پی خواهند داشت که دو مورد اصلی آن عبارتند از: ناتوانی در انتخاب و استفاده از فرمت‌‌ های قالبی استراتژی.
 

ناتوانی در انتخاب
 

استراتژی نیازمند تمرکز و به دنبال آن انتخاب است و انتخاب یعنی ترجیح دادن برخی از اهداف به دیگر هدف‌ها که در بسیاری از موارد کاری بسیار سخت و پیچیده است. زمانی که این کار سخت انجام نمی‌شود، نتیجه آن استراتژی ضعیف است. در سال 1992، من در نشستی با مدیران ارشد يك شرکت محصولات ديجيتالي (DEC) در خصوص استراتژی آن شرکت حضور یافتم. این شرکت که از پایه‌گذاران انقلاب مینی کامپیوتر‌ها در دهه‌‌های 1960 و 1970 بود، جایگاهش را در مقابل کامپیوتر‌های شخصی 32 بیتی از دست داده بود. بی‌شک شرکت بدون ایجاد تغییرات اساسی نمی‌ توانست برای مدت بیشتری ادامه دهد.
برای ساده‌تر شدن موضوع، فرض کنید تنها سه مدیر این شرکت در بحث حضور داشتند و ما با انبوهي از نظرات مواجه بوديم. «آلک» معتقد بود که DEC همواره یک شرکت کامپیوتری بوده و پس از این نیز باید به کار اصلی‌اش یعنی تلفیق سخت ‌افزار‌ها و نرم‌ افزار‌ها و تولید کامپیوتر‌های مناسب ادامه دهد. «بورلی» معتقد بود تنها منبع خاص و ممتاز شرکت مشتریانش و اعتماد آنها به شرکت است که با تکیه بر آن می ‌توانند مجددا شروع کند. در نتیجه او استراتژی آلک را رد ‌می‌کرد و تاکید داشت شرکت در اولین قدم باید استراتژی‌اش را بر تهیه راهکار‌هایی بنا کند که بتواند مشکلات مشتریان فعلی را حل كند. «کرگ» معتقد بود که قلب صنعت کامپیوتر، فناوری نیمه رسانا‌هاست و شرکت باید منابعش را برروی طراحی و ساخت چیپ ‌‌های بهتر متمرکز کند
در آن زمان تصمیم‌گیری نهایی و انتخاب یکی از این استراتژی ‌‌ها ضروری بود. استراتژی ‌‌های «حرکت به سمت تولید و توسعه چیپ ‌‌ها» و همچنین «توسعه خدمات مشتریان» تغییرات زیادی را در شرکت نیاز داشت و هریک مهارت ‌‌ها و توانمندی ‌‌های کاملا جدیدی را طلب می‌ کرد. وضعیت شرکت نیز نشان می‌داد که ادامه رویه فعلی یا
همان استراتژی پیشنهادی «آلک» نیز موفقیت آمیز نخواهد بود تاکید هر یک از این مدیران بر استراتژی پیشنهادی‌ شان جلسه را ملتهب کرده بود. «کن اولسن» مدیرعامل شرکت به اشتباه از گروه مدیران ارشدش خواسته بود در این زمینه به توافق برسند، اما این موضوع عملی نبود، چرا که هر یک از این استراتژی ‌‌ها طرفداران خودش را داشت و هر استراتژی که انتخاب می ‌شد، بدون شک مخالفان زیادی داشت همان طور که انتظار می‌ رفت، بیانیه نهایی گروه صادر شد:
شرکت DEC به تولید محصولات و ارائه خدمات با کیفیت بسیار بالا و همچنین حضور در بازار داده پردازی به عنوان یک شرکت پیشرو متعهد شد». این بیانیه «اشتباه» و غیرشفاف به هیچ وجه نمی ‌توانست یک استراتژی تلقی شود. این یک جمع ‌بندی سیاسی توسط کسانی بود که نمی ‌توانستند به نقطه مشترکی براي اهداف پیش رو و علایق اید‌ه‌آل برسند، ولی مجبور بودند که به توافق برسند.

در ژوئن 1992 «رابرت پالمر» که مدیر بخش مهندسی نیمه رسانا‌ها بود، جایگزین «کن اولسن» شد. او استراتژی شرکت را «استراتژی چیپ‌‌ها» تعیین کرد. در نهایت یک نظریه نهایی شد ولی با پنج سال تاخیر. شاید اگر این تصمیم پنج سال زودتر گرفته شده بود، شرایط بسیار فرق می‌کرد. پالمر برای مدتی زیان‌دهی شرکت را متوقف کرد ولی پس از آن نتوانست درمقابل موج روزافزون و نیرومند کامپیوتر‌های شخصی مقاومت کند. در نهايت هم DEC توسط Compaq خریداری شد، شرکتی که بعد‌ها خود تحت تملک HP درآمد!

منبع: دنیای اقتصاد
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)