ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

موفقيت آتي هر سازمان در گرو موفقيت و توانمند سازي منابع انساني آن سازمان بوده و مديريت کیفیت جامع نشان داده که مي تواند اين موفقيت را تضمين كند. اصولاً مديريت بايستي مسئوليت بكارگيري و ساده سازي روش هاي مديريت كيفيت جامع را در سازمان و نيز هدايت و بهسازي كاركنان را به عهده گيرد و با رعايت اصول ذيل پويايي و بهبود سيستم را تضمين كند:
آموزش دادن همه مديران آينده از هم اكنون
بهبود ارتباط كاري و مطلوب بين مديران و كاركنان
ايجاد و تقويت يك سيستم مناسب براي نمايش مداوم نتايج عملكرد سرپرستان و مديريت
آگاه كردن كاركنان نسبت به ضرورت بهبود كيفيت
فراهم ساختن محيطي توانمند به منظور خلاقيت، نوآوري و كارآفريني
ايجاد فرهنگ سازماني قوي و توسعه ارزش هاي مشترك كاركنان .
سطوح کاربرد مدیریت کیفیت جامع
درک ضمنی تفکر مدیریت کیفیت به کاربرد آن در سطوح مختلف فردی، گروهی، سازمانی و صنعتی کمک می کند. به نظر می رسد كه مديريت كيفيت در سطح فردی، یکایک کارکنان را در انجام وظایف محوله به نحوی که رضایت کارکنان را فراهم آورد، مورد هدف قرار می دهد. در سطح گروهی نیز با توجه به پیوند فعالیت های روزانه با فعالیت های بهبود نیازمندیم (یعنی تمرکز بر فرآیندها) این کار با تقویت قدرت جامعی افراد و کار گروهی در این زمینه کمک می كند. در سطح سازمانی به یکپارچه سازی فعالیت های مبتکرانه بهبود با اهداف تجاری شرکت نیاز وجود دارد. برای این کار می بایستی تمامی امکانات شرکت را برای دستیابی به اهداف یاد شده به طور خود کار بسیج کنیم و در سطح صنعت نیز به ایجاد و توسعه فرهنگ کیفیت نیاز احساس می شود اما این کار مستلزم ایجاد شبکه های غیر رسمی و همکاری ها ی دو جانبه و انتقال تجارب بین شرکت ها و تمام کسانی است که به فعالیت های کیفیت علاقه مندند. در این صورت می توان فرهنگ کیفیت را در جامعه گسترش داد. برقراری جوایز ملی کیفیت نظیر: جایزه مالکوم بالریج و جایزه دمینگ، بخشی از تلاش های ملی برای گسترش فرهنگ کیفیت است.
 

مدیریت کیفیت جامع در ژاپن و آمريكا
 

در ادامه بد نيست به نتايج عملياتي شده مديريت كيفيت جامع در دو كشور پيشرفته در زمينه مديريت اشاره كنيم.
مدیریت کیفیت جامع در ژاپن
در دهه هاي 1960- 1950 میلادی كالاهاي ژاپني با كيفيت پايين و قيمت ارزان معروف بودند ولي در دهه 1970 و بعد از آن كالاهاي اين كشور به داشتن كيفيت بالا و قيمت متعادل مشهور شدند در نتيجه اين تغييرات ميزان صادرات ژاپن افزايش يافت و موجب كسري تراز بعضی از كشورهاي دنيا در مقابل ژاپن شد اين نتيجه انقلاب كيفيت در صنايع ژاپن بود. دو عامل در اين انقلاب كيفيت قابل بررسي است:
1- عوامل موفقيت ژاپن
2- نسخه كنترل كيفيت فراگير ژاپني
طبق پژوهش های انجام شده توسط اتحاديه دانشمندان و مهندسان ژاپني عامل اصلي تغييرات و تحولات عظيم اقتصادي در ژاپن و موفقيت آنها مبنی بر فعاليت هاي فراگير كنترل كيفيت صنايع كوچك و بزرگ بوده است. پس از اظهار نظر دمينگ در ژاپن و پذيرفته شدن آن توسط صنايع ژاپن، سيستم TQM توسط دانشمنداني همچون جوران و ايشي كاوا بررسي شد و در حال حاضر سیستم TQM با نظام اجتماعي و فرهنگي و مشخصه هاي ملي و استاندارهاي آموزشي ژاپن عجين شده است.
 

مديريت كيفيت فراگير در آمريكا
 

در طي چند سال گذشته، كشور آمريكا در بازار جهاني با رقابت شديدي روبرو بوده است. از يك طرف كشورهاي اتحاديه اروپايي و از طرف ديگر كشورهاي جنوب شرقي آسيا و جديداً كشور چين از رقباي عمده ايالات متحده آمريكا در عرضه توليدات و تجارت و اقتصاد هستند و انقلاب بين المللي در كيفيت و بهره وري، فشار سنگيني را به خصوص در این دوران بحران به اقتصاد آمريكا وارد كرده است. نقطه نظرات دمينگ جان تازه اي به حيات اقتصادي ژاپن در دهه 1940 تا 1950 بخشيده بود. آمريكایي ها با گسيل داشتن كارشنان خود به ژاپن و ورود مشاوران ژاپني به آمريكا نشان دادند كه در دهه 1980 شعار ملي خود را شكار كيفيت قرارداده اند. آمريكایيان توانستند نسخه مديريت كيفيت فراگير آمريكايي را با استفاده از دستاوردهاي جديد مديريت كيفيت فراگير ژاپن به روز كنند و تا حدي از عقب ماندگي خود در كيفيت نسبت به ژاپن بكاهند.
 

مدیریت کیفیت جامع در چین


متخصصان معتقدند كه مديريت كيفيت یک سیستم مدیریت انسان محور است که هدف آن جلب رضایت مشتری در نتیجه کاهش هزینه هاست. در مقایسه با توسعه تجارت خارجی، شرکت های محلی چینی TQM را در یک راه سریع و میانبر اجرا کردند البته نه به طور کامل و با ثبات، چون که در چین برای مجبور ساختن شرکت ها برای ایجاد یک سیستم مدیریتی انسان محور محیطی فراهم نبود، در این راستا در اواخر دهه 70 قرن بیستم، TQM اول میان شرکت های محلی چینی معرفی و پذیرفته شد. در طول دهه 80 تا 90، چینی ها به اجرای TQM واستفاده از گواهی سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 توجه داشتند. در آغاز قرن 21 چین به طور موفقیت آمیزی مدیریت شش سیگما و نمونه اجرای تعالی جایزه ملی مالکوم بالدریج را معرفی کرد.

منبع: بازارگستران آتي
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)