ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

مهم نیست که کالا می ‌فروشید یا ایده‌ های خارق ‌العاده، موفقیت به کیفیت محصول نهایی شما بستگی دارد. اینکه کسب‌ و کار شما چیست اهمیت چندانی ندارد، از نرم افزار هاي مديريت كيفيت شركت پگاه سيستم را استفاده مي كنيد يا شركت ديگري را، برای موفق شدن، باید کیفیت کالای تولید شده را در درجه اول قرار دهید. در ‌‌نهایت، رشد میزان فروش در تجارتی پایدار راحت ‌تر است و در کسب ‌و کاری که ساختار آن پایدار بوده به نسبت زیادی بیشتر است.
بدون شک ما در دنیای بی‌نقصی زندگی نمی ‌کنیم: مردم اشتباه می ‌کنند و ماشین ‌ها خراب می ‌شوند، هدف به حداقل رساندن این مشکلات است طوری که مشتریان دوباره تحت تاثیر قرار گرفته و باز به سراغتان بیایند.
دسترسی به این هدف از طریق تمرکز بر کیفیت امکان ‌پذیر است. بالا بردن کیفیت، موجب حفظ سرمایه شرکت می ‌شود و در این صورت دیگر نیازی به اقدامات بیشتر برای جبران اشتباهات گذشته نیست. همچنین باعث همکاری بیشتر کارکنان می ‌شود چون افراد علاقه‌مند به شرکت و فعالیت در گروه‌ های کارآمد‌تر هستند.
اما چگونه می‌توان از منحصر به فرد بودن کیفیت ارائه شده در بنگاه‌تان اطمینان حاصل کنید؟ در اینجا به بررسی پنج نکته برای پیشرفت سریع کیفیت می ‌پردازیم:
 

 

۱) گروه را بیشتر بسنجید
 

برای سنجش عملکردتان می‌ توانید از دو شاخص عملکرد کلیدی استفاده کنید و تعیین کنید که خطاهای کیفی کسب ‌و کار شما به کدام مورد مربوط است.
اولین شاخص شامل اشتباهاتی است که تیم شما درون سازمان آن را ایجاد کرده و مشتریان هیچ‌ گاه از آنها باخبر نشده‌ اند. این خطا‌ها خیلی بد نیستند زیرا مشتریان متوجه آن نمی‌شوند. شاید مشتري از تاخیر در دریافت محصول رنج بکشد اما مطمئنا از سهل ‌انگاری شما متحمل ضرر نمی ‌شود.
مورد دوم، شامل مسائل مربوط به کیفیت محصول یا خدمات است که شما از آن غافل شده بودید و توسط مشتریان شما کشف شده است. این مورد تاثیرات وحشتناکی دارد زیرا مشتریان با ضعف بنگاه شما مواجه شده ‌اند که باعث تحلیل رفتن روابط بلندمدت فروش می ‌شود. سنجش آشکار این اشتباهات، توجه گروه ‌تان را به این مسائل جذب می‌ کند و از این طریق شما پیشرفت زیادی را مشاهده خواهید کرد زیرا اعضای گروه شما متوجه می ‌شوند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
 

۲) بر فرآیند تمرکز کنید نه بر عوامل اجرا کننده آن
 

بیشتر مواقع نقص در روند انجام کار است نه کسی که شما به او اعتماد دارید. این را به‌ خاطر بسپارید و بدانید که با اضافه کردن یکسری مراحل یا با بررسی سیستم‌ های جدید، می‌ توانید این مسائل را حل کنید. این را به بازی «چه کسی این را خراب کرد؟» و گناهکار شماردن دیگران تبدیل نکنید. این کار گروه را تضعیف می ‌کند و باعث می‌ شود که همه با بزدلی تقصیر را بر گردن دیگری بیندازند.
 

۳) جلسات هفتگی برگزار کنید
 

جلسات ابتدا طولانی و خسته ‌کننده هستند. شما باید درباره مسائل مرتبط به کیفیت کار با تمام اعضا گفت ‌و گو و آنها را ریشه‌یابی کنید. بعد از مدتی جلسه ‌ها کوتاه ‌تر، روند‌ها قدرتمند‌تر و سیستم منسجم ‌تر می‌ شود. وقتی کارکنان ببینند که سیستم خطا‌ها را اصلاح می ‌کند، اعتماد به نفس اعضا افزایش یافته و از استرس آنها کاسته می ‌شود.
 

۴) یک جدول کیفیت بسازید
 

بزرگ‌ ترین مسائل مربوط به کیفیت را بر اساس موضوع طبقه‌ بندی کنید و روی مسائل مهم تمرکز کنید و تا زمانی که به مسائل کوچک تبدیل شوند، روی آنها کار کنید. وقتتان را روی مسائل عجیب هدر ندهید و برای مشکلاتی که به طور مکرر اتفاق می ‌افتند، زمان بیشتری صرف کنید.
 

۵) عمومی‌ سازی کنید
 

نتایجی را که از بررسی کیفیت به دست آورده ‌اید در سالن غذاخوری قرار بدهید. همه باید متوجه شوند که شرکت بر این موضوع تاکید دارد و می ‌خواهد آن را آشکارا بهبود ببخشد. قرار دادن یک تذکر روزانه در معرض دید همگان، بیانگر تعهد شما به کیفیت کار برای کسانی است که روزانه با آن سر و کار دارند و تحت تاثیر آن هستند؛ یعنی اعضای تیم شما.
 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)