ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

مديريت بحران يك شركت و سازمان، يكي از مهارت هاي مهم در فرايند مديريت است و مديران بايد بدانند چه عكس العملي در اين شرايط و در زمانهايي نشان دهند كه شركت، به شكلي آرام و مطمئن در مسير رشد و توليد است. درحقيقت، نرم افزار هاي مديريت كيفيت تنها به مديران سازمان ها اين را يادآور مي شوند كه سازمان، در كدام مرحله دچار مشكل است و شيوه برخورد با بحران، يك مهارت كسب كردني است.
به هر حال نظریه آشوب برای مدیران حامل این پیام است که دیگر نمی ‌توان از طریق اهداف سلسله مراتبی یا از طریق منطق از پیش تعیین شده سازمان ‌ها را اداره کرد، مدیران باید بیاموزند که رخداد‌ها و تغییرات در جریان زمان ظهور می‌ کنند و بدانند که مدیران خود نیز بخشی از این تغییر هستند، آنها باید به جای طرح ریزی و کنترل به شکل سنتی به داده سازی فرایند تغییر بیندیشند.
 

هنر تغییر
 

مدیرانی که سعی در ایجاد تغییر در سازمان‌ های خود دارند، ناخودآگاه به مقابله با فرایندهای تعادل کننده می ‌پردازند. آنها مقاومت از طرف سیستم خود را در مقابل تغییرات احساس کرده اما عملاً منشا این مقاومت را نمی ‌یابند. هر زمان که مقاومتی در مقابل تغییر مشاهده شد باید توجه داشت که یک یا چند فرآیند تعادل کننده مخفی مشغول فعالیت است. این مقاومت نه پایدار و زودگذر و نه چیزی اسرارآمیز است بلکه ناشی از ترس تغییر در هنجارهای سنتی سازمان و نحوه انجام امور است. رهبران آگاه به جای افزایش فشار برای انجام تغییرات در سازمان و در هم شکستن مقاومت‌ ها به دنبال یافتن منابع این مقاومت هستند.
 

تغییر کوچک، اثر بزرگ
 

نظام‌ های غیرخطی در شرایط آشوب، نسبت به تغییرات کوچک حساس بوده و کوچکترین نوسان در آنها در نظام کل تشدید شده و می ‌تواند منجر به تغییرات بزرگ شود. براساس این خصوصیت در سازمان‌ ها باید این نکته را درنظر داشت که برای انجام تغییرات بزرگ نیازی به تشکیلات وسیع نیست بلکه با شناسایی نقاط حساس و تعیین کننده و سپس با اعمال تغییری کوچک سازمان به سوی تغییرات بزرگ هدایت می‌ شود.
 

نقش مدیران
 

مدیران در سیستم‌ های پرآشوب تنها قادرند زمینه‌ های بروز جاذبه مطلوب را فراهم کنند و یا روی پارامترهایی که بر روند تکاملی سیستم مؤثر است تغییراتی را اعمال کنند زیرا در سیستم‌ های پیچیده امکان طرح ریزی و پیش بینی دقیق عملیات سیستم وجود ندارد. در سازمان‌ های جدید مفاهیمی مانند خود سازمان دهی، سازمان‌ های یادگیرنده، گروه ‌های خودگردان، تواناسازی، سازمان ‌های هوشمند به وفور به گوش می‌ خورد.
 

هنر جورسازی
 

شکل سازمان دارای ماهیت تکاملی است و به مرور زمان به شکل مطلوب خواهد رسید. شکل سازمان دائماً از جنبه ‌ای به جنبه دیگر تغییر می ‌کند و مدیران در این مسیر با چالش جورسازی اجزای سازمانی روبرو هستند، مدیران امروزه با نظام ‌های پیچیده که دارای وجوه متعدد، متفاوت، درگیر و پویاست روبرو هستند و لذا برای هدایت سازمان استفاده از تنها یک ساختار، یک سبک و یک نگرش استفاده از یک راهبرد کارساز نخواهد بود و لذا مدیران باید دائماً در حال جورسازی ریخت سازمان به شکل مقتضی و مناسب باشند.
 

تاثیرات نظریه آشوب بر تصمیم گیری
 

 

همانگونه که تئوری آشوب بر مسائل جاری مدیریتی اثرگذار است بر جریان‌ های تصمیم گیری نیز اثر دارد. تاثیرات عمده ‌ای که نظریه آشوب بر تصمیم گیری برجای می‌ گذارد به شرح زیر است:
۱- در دنیای متلاطم و پرآشوب امروزی، باید به جای تمرکز بر تصمیم گیری بلندمدت، تصمیم گیری کوتاه مدت و انعطاف پذیر را مدنظر قرار داد.
۲- در فرآیندهای تصمیم گیری سازمان باید برنامه ریزی اقتضایی و انعطاف پذیر را بیش از پیش مهم دانست.
۳- رویکردهای شهودی و ابتکاری نسبت به تصمیم گیری عقلایی ارزش و اهمیت بیشتری دارد.
۴- در ایجاد ساختار‌ها و نظام ‌های اداری و سازمانی، نظام ‌های موقتی، موفقیت بیشتری دارد.
۵- در دل آشوب باید در جست‌ و جوی نظم بود.
 

مدیریت نظریه آشوب
 

مدیران سازمانی باید بیش از گذشته به این نکته توجه کنند که یک سازمان موفق به سازمانی برخوردار از نظام بازخورد غیرخطی پویا است که در ناحیه آشفتگی دست به اقدام می‌ زند و با بهره گیری از خود سازماندهی، به طور خلاق سازگاری پویایی در عرصه‌ های کارکردی سازمان و خرده سیستم ‌های داخلی و تعاملات بیرونی آن برقرار می ‌کند. با توجه به موارد ذکر شده در بالامدیران سازمانی باید با نهادینه کردن فعالیت بیشتری از فرهنگ سیستم‌ های آشوب گونه در سازمان، آمادگی سازمان را برای خود سازماندهی، خلاقیت و نوآوری، تعامل با محیط فراهم کنند.
يعني مدیران سازمانی باید با نگرش پویا مدل ‌های ذهنی خود را متناوب با شرایط و ویژگی ‌های سیستم آشوب گونه تغییر دهند و بدین گونه آینده سازمان ‌ها را با شرایط گذشته آن کاملاً متفاوت سازند.
 

منبع: روزنامه ایران

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)