ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

توسعه پايدار يكي از عواملي است كه نهايتا مديريت هرچه بهتر و پوياتر كيفيت را به دنبال خودهد داشت. البته برخي از نرم افزار هاي مديريت كيفيت در بازار، اين ويژگي را به شركت و مديريت شما مي دهد كه نهايتا به توسعه پايدار برسيد اما واقعيت اين است كه بازاریابی احیاگر و مبادلات مشارکت‌ جویانه دو مورد از رایج‌ ترین تاکتیک ‌هایی هستند که این روزها در مسیر دستیابی به توسعه پایدار مورد استفاده قرار می ‌گیرند.
بسیاری از بنگاه ‌های اقتصادی از مدل‌ های کسب ‌و کار و چارچوب‌ های فرآیندی برای فائق آمدن بر پیچیدگی‎ها، هدایت فرآیند تصمیم‎ گیری در سازمان و بهبود بینش رهبران کسب ‎و کار، اعضای تیم ‎های تحت سرپرستی آنان و سرمایه‌گذاران استفاده می‎کنند. شرکت‎ هایی که موفق به کسب توسعه پایدار شده ‎اند، نتایج مشابه و بهتری را به واسطه مفاهیمی نظیر مبادلات مشارکت ‌جویانه و شبیه‎ سازی بیولوژیک به دست می ‎آورند که با هدف ایجاد «فراوانی»های اجتماعی، اقتصادی و اکولوژیک صورت می‎ گیرند. اصطلاح «فراوانی» به چرخه ‎ای از فعالیت ‎ها اشاره دارد که به‌صورت همزمان منجر به کاهش خطرات، هزینه‎ ها و افزایش فروش از طریق حل چالش‎ های اجتماعی، تقویت جامعه، کاهش ضایعات و حفاظت از محیط زیست می‎ شوند. دو گونه در حال ظهور از تاکتیک‌ های فراوانی، بازاریابی احیاگر و مبادلات مشارکت‌جویانه هستند.
 

بازاریابی احیاگر برای ظهور اقتصادی جدید
 

در آينده اي نه چندان دور، هزینه ‎های تبلیغات در تمام دنيا بالا مي رود و اين هزينه ها می ‎تواند به سرمایه‎ ای عظیم برای دستیابی به نتایج نوین و پایدار تبدیل شود که از طریق بازاریابی احیاگر قابل تحقق خواهد بود. بازاریابی احیاگر مدل‌ های بازاریابی مبتنی بر رسانه ‎های جمعی را کنار زده و رویکردهای نو و خلاقانه برای حل مسائل را جایگزین آنها می ‌کند. به این ترتیب ارزش برند به واسطه ارتباطات معتبر میان کارکنان و مشتریان تقویت می ‌شود. برای مثال، در سال ۲۰۰۲ میلادی شرکت خرده فروشی L.L.Bean با اختصاص سرمایه‎ ای 25/ 3 میلیون دلاری به حمایت از سیستم رایگان حمل‌ و نقل موسوم به Island Explorer در پارک ملی آکادیا پرداخت. در این بازه زمانی، ۵ میلیون گردشگرخارجي و ۳۳ میلیون بازدیدکننده و خانواده روزی چند بار با اتوبوس‌ هایی روبرو می ‎شدند که تصویر لوگویی روی آنها نقش بسته بود. شرکت مذکور به واسطه همین حمایت توانست علاوه ‌بر سياست‌ هاي تبليغاتي خود، تعداد سفرهای درون شهری با خودرو شخصی را در آن منطقه به میزان 9/ 1 میلیون سفر کاهش دهد و از تولید 7/ 26 تن گاز آلاینده جلوگیری به عمل آورد.
علاوه ‌بر این، کاربرد بازاریابی احیاگر در صنایع مختلف رواج پیدا کرده است. ویدئوهای کوتاهی تحت عنوان گزندگی خصوصی «والتر‌میتی» نقش قابل توجهی در پیشبرد بازاریابی احیاگر داشت. سازنده این ویدئوها پس از توفان سهمگین فیلیپین به این کشور سفری کرده و تمام دارایی ۲۵ هزار دلاری خود را صرف فعالیت‌های انسان ‌دوستانه در این کشور كرد. ویدئوهای کوتاه مستند و تجربی وی 9/ 1میلیون بار بیش از تیزرهای تبلیغاتی فیلم ‎های سینمایی در وب‌سایت یوتیوب دیده شد و او با اين كار توانست نگاه جهانيان را به فجايع اين كشور، متمركز و كمك ‌هاي انسان ‌دوستانه زيادي جمع‌ آوري كند. به ‌طور مشابه، دانشگاه فناوری و مهندسی شهر لیما در کشور پرو، به‌دلیل طراحی مجدد رسانه ‎های تبلیغاتی این کشور در قالب طراحی و معرفی بیلبوردهای تصفیه ‌کننده هوا، تولیدکننده آب آشامیدنی و پرورش‌دهنده گیاهان ارگانیک مورد تحسین مجامع بین‌المللی قرار گرفت. در صنعت خدمات غذایی، شرکت پانرا (Panera) با شعار «در ازای غذا هر چه می ‌توانید پرداخت کنید» در چهار شعبه اصلی خود، غذا در اختیار مشتریان قرار داد. به این ترتیب، در کنار کاهش ناامنی غذایی شهروندان، ارزش ویژه برند خود را تقویت كرد!
 

مبادلات مشارکت ‌جویانه جایگزینی برای جریان حیاتی کسب ‌و کار
 

تغییر در سیاست ‌های بازاریابی تنها نقطه آغازی برای این تحولات نوین محسوب می‌ شود. مبادلات مشارکت ‌جویانه یکی از اساسی ‎ترین مفاهیم کسب ‌و کار معاصر «پرداخت در ازای دریافت کالاها و خدمات بر اساس ارز رایج دولتی» را به چالش می‌ کشند. به اين ترتيب شرکت ‎هایی که مفاهیم مبادلات مشارکت ‌جویانه را به اجرا در می ‎آورند، ماهیت ارزهای رایج را به چالش کشیده و ارزهای مستقل و حتی غیر پولی را پذیرا هستند. محصولات و پلت‌ فرم‎ های مبادلات مشارکت‌ جویانه می‌ توانند فعالیت‎ های اقتصادی را تقویت کنند، مشارکت را افزایش دهند و انعطاف پذیری جامعه را در دو بعد محلی و جهانی بهبود بخشند. سرمایه 4/ 6 میلیارد دلاری پول مجازی بیت‌کوین در فوریه ۲۰۱۶، نشانگر پتانسیل موجود برای حضور ارزهایی است که قابلیت تبادل دارند؛ درحالی‌ که ظهور ارزهای دیجیتال چالش‎ ها و دغدغه‌ هایی را به همراه داشته است، بررسی ‎های انجام شده در دانشگاه جورج میسون نشان می ‌دهد بيت كوين قابلیت کاهش هزینه‌ های تراکنشی را دارد و با کنار زدن مرزهای ملی، امکانات مالی فراوانی را پیش روی افرادی می‌گذارد که در کشور خود با بحران ‌های مالی یا سیاسی دست و پنجه نرم می ‌کنند. علاوه ‌بر این، فعالیت ‌‎های مالی در این کشورها از کنترل نهادهای دولتی خارج شده و از آزادی ‌های مدنی حفاظت می‎شود.
همچنین ظهور فناوری منجر به ایجاد رنسانسی در زمینه ارزهای محلی و سیاست‎ های مبادله کالا شده است. بر اساس گزارش «مرکز منابع ارز تکمیلی»‌، پلت‎ فرم‎ های ارزی محلی نظیر Berkshares در ماساچوست از سال ۱۹۹۶ نه برابر شده و منجر به تسهیل ۴۶۸ میلیون دلاری فرآیندهای تجاری شده است. امروزه به واسطه ابزارها و قالب ‌های جدید، بيشتر موانع از میان برداشته می ‎شوند و به این ترتیب ایجاد ارزهای محلی بیش از پیش ساده شده است. به ‌عنوان مثال، نرم‌ افزار پرداخت آنلاین Cyclos با ارائه ارزهای محلی، تجارت را برای ۵ میلیون عضو خود تسهیل كرده است. جالب ‌تر اینکه این نرم ‌افزار با طراحی پلت‌ فرم بانکداری تلفن همراه، ارائه تسهیلات پرداخت وام و امکان تعامل مشتریان با دنیای مالی خارج از سیستم خود، به کمرنگ کردن مرز میان ارزهای رسمی و غیررسمی ادامه می ‌دهد. مبادلات مشارکت جویانه و بازاریابی احیاگر که در مقاله حاضر به آنها پرداخته شد، در تقویت توسعه پایدار رایج در میان شرکت ‌های موفق حاضر در لیست ۱۰۰ کسب وکار برتر فورچون، موثر هستند.این تاکتیک‌ ها مفاهیمی بنیادین برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار ارائه کرده و از همراستایی‎ های استراتژیک به‌ منظور افزایش سود به نفع تمام ذی‌نفعان سازمان بهره می‌ گیرند.
 

منبع: دنياي اقتصاد
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)