ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

در دههٔ ۱۹۸۰ میلادی، فلسفه فکری بسیاری از مدیران شرکت ‌ها، به ویژه مدیران شرکت ‌های بزرگ، دستخوش تغییرات عمده ‌ای شد؛ به این معنا که علاوه بر سودآوری، رقابت در سطح جهانی، افزایش رضایت مشتریان در سطح بین المللی، تاکید بر کنترل کیفیت محصولات و کاهش هزینه ‌ها نیز جزء اهداف اصلی و اولیه آنان قرار گرفت. امروزه قیمت و کیفیت از مهم ‌ترین مزیت ‌های رقابتی در صنایع به شمار می‌ آیند. از این رو بررسی رابطه بین این دو مزیت رقابتی در سال ‌های اخیر به ویژه در صنایع پیشرو و کشورهای صنعتی بسیار مورد بحث بوده است. در عصر حاضر برای باقی ماندن در صحنه رقابت جهانی، باید محصولات متنوع با کیفیت بالا و قیمت مناسب، همراه با خدمات سریع متناسب با درخواست مشتری، در خدمت وی قرار گیرد و این امر باعث شده که اتخاذ تصمیمات بهینه در درون سازمان، نتواند به تنهایی راه را برای موفقیت یک سازمان هموار سازد؛ بلکه علاوه بر پرداختن به مسائل درون سازمان و منابع اصلی، باید به مدیریت و نظارت بر منابع و ارکان مرتبط با خارج از سازمان نیز پرداخته شود. اینکه عدم کیفیت چه تاثیری بر قیمت محصولات و متعاقباً درآمد شرکت خواهد داشت و نیز برای رسیدن به کیفیت مطلوب باید چقدر هزینه کنیم، بحث هزینه یابی کیفیت (COQ) را جایگاهی ویژه بخشیده است. واژه هزینه یابی کیفیت در اواخر دهه۱۹۵۰ و اوایل ۱۹۶۰ میلادی در اروپای غربی به کار گرفته شد، كاري كه درحال حاضر بسياري از شركتهاي توليد نرم افزار همانند شركت پگاه سيستم براي اين منظور انجام ميدهند و نرم افزار هاي گوناگوني در حوزه مديريت كيفيت براي شركتهاي كوچك و بزرگ تهيه و طراحي مي كنند.
ریشه این واژه را احتمالاً می‌ توان «پیشگیری – ارزیابی – شکست» در طبقه بندی که در اواسط دهه ۱۹۵۰ میلادی در مقاله فایگنبام بررسی شده بود، یافت. هزینه یابی کیفیت از مباحث جدید مدیریتی است که می‌ تواند وضعیت و عملکرد شرکت را از ابعاد مختلف مانند حسابداری بهای تمام شده، کنترل کیفیت، تعمیرات و نگهداری، زنجیره تامین، مدیریت تولید، آموزش و بهسازی و موارد دیگر نشان دهد و با تهیه ترازنامه کیفیت در شرکت و مقایسه روند هزینه‌ های کیفیت می ‌توان هزینه کیفیت در شرکت را کنترل و بهبود بخشید.
محاسبه هزینه ‌های کیفیت این امکان را فراهم مي كند که فعالیت ‌های کیفی را به زبان مدیریت بیان کنیم. این امر به نوبه خود باعث می‌ شود کیفیت به عنوان یک پارامتر تجاری در کنار سایر پارامتر‌ها از قبیل: بازاریابی، تحقیق و توسعه، تولید و عملیات در نظر گرفته شود. با وارد کردن هزینه ‌های کیفیت به میدان تجارت، در واقع اهمیت کیفیت در جهت سلامت تجارت مورد تأکید قرار گرفته و از طرف دیگر رفتار و برخورد کارکنان همه سطوح در جهت مدیریت کیفیت جامع و بهبود مستمر آن، تحت تأثیر قرار می ‌گیرد.
 

۲. هزینه یابی کیفیت
 

پیروزی در بازارهای رقابتی امروز مستلزم عوامل متعددی است. یکی از مهم‌ترین این عوامل بهبود مستمر در امر کیفیت است. در عین حال، مطالعات عملی و پژوهشی انجام گرفته نشان می‌دهد، افزایش سطح کیفیت به تنهایی نمی ‌تواند پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد. عامل مکمل افزایش کیفیت برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان، کاهش سطح هزینه‌ ها و قیمت تمام شده کالای ساخته یا فروخته شده است. یکی از مواردی که باعث کاهش هزینه ‌های محصول می ‌شود، کاهش هزینه ‌های کیفیت است .
هزینه ‌های کیفیت، مخارجی هستند که تولید کننده، مصرف کننده و یا جامعه از بابت کیفیت محصول یا خدمات متحمل می‌ شوند و شامل مخارج مربوط به پیشگیری از بروز عیب، فعالیت‌ های ارزیابی و خسارت ‌های ناشی از شکست ‌های داخلی و خارجی می‌ شود. هزینه ‌های کیفیت همچنین شامل هزینه ‌های تأمین و تضمین کیفیت رضایت بخش و هزینه ‌های زیان‌ های ناشی از عدم کیفیت مطلوب می‌ شود. یکی از روش‌ ها در هزینه یابی کیفیت، استفاده از مدل طبقه بندی «پیشگیری - ارزیابی – شکست» است؛ این مدل، مدلی است که به وسیله آن سازمان ‌ها هزینه ‌های کیفیت خود را دسته بندی می‌ کنند. عناصر هزینه ‌های این مدل به صورت زیر تعریف شده ‌اند.
۱- هزینه پیشگیری: شامل تمام هزینه‌ هایی است که برای رسیدگی، پیشگیری و کاهش ریسک در عدم مطابقت کالا با درخواست مشتریان یا معیوب بودن آن، صرف می‌ شود که شامل: مهندسی کیفیت و آموزش، طراحی توسعه تجهیزات، برنامه ریزی کیفیت همراه با دیگر وظایف، بیمه عرضه کننده ميشود.
۲- هزینه ارزیابی: شامل هزینه‌ هایی است که برای ارزیابی مدیران به منظور دستیابی به خواسته‌ های کیفیتی صرف می‌ شوند؛ مانند هزینه تصمیمات گرفته شده و کنترل ‌هایی است که در هر یک از مراحل حلقه کیفیت انجام می‌ شوند و شامل: بازرسی اجزایی که برای عرضه کننده است (بازرسی داخل کشور)، بازرسی درون فرایندی، بازرسی بعد از فرآیند و آزمایش (بازرسی خروجی)، کنترل تولید، کنترل کیفیت مي شود.
۳- هزینه شکست: شامل هزینه‌ های ناشی از زیان به خاطر منطبق نبودن محصولات با شرایط یا نیازهای مشتریان است و به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌ شوند:
هزینه شکست داخلی: عبارت است از هزینه‌ هایی که در یک سازمان به علت بروز عدم تطابق‌ ها یا عیوب، در هر یک از مراحل حلقه کیفیت به وجود می ‌آیند و شامل هزینه ضایعات، هزینه بازرسی، هزینه ضایعات مواد ميشود.
هزینه شکست خارجی: عبارت از هزینه ‌هایی است که پس از تحویل محصول به مشتری یا مصرف کننده، بر اثر بروز عدم تطابق‌ ها یا شکست‌ ها به وجود می ‌آیند و شامل هزینه نقص یابی مشکل، هزینه مسئولیت محصول، جبران در مورد استرداد هزینه مواد، هزینه ضمانت، و هزینه زیان معروفیت مي شود.
هزینه‌های کل کیفیت: جمع کل هزینه‌ هایي كه مشروح آن در بالا آمد؛ اهداف و استراتژی‌های هزینه یابی کیفیت نيز اين است كه مشخص كند:
- برای هر عدم انطباقی یک علت ریشه ‌ای وجود دارد،
- علت‌ها قابل پیشگیری هستند
- پیشگیری همیشه ارزان ‌تر است

منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)