ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

پس از جنگ جهانی دوم بیشتر شرکتهای ژاپنی ناچار بودند که فعالیت خود را از صفر شروع کنند. مدیران و کارگران ژاپنی هر روز به مقابله با مشکلات جدیدی می رفتند و هر روز نیز پیشرفتهای جدیدی عایدشان می شد. خلاصه اینکه ادامه فعالیت شرکتها به پیشرفت بی پایانشان بستگی داشت و بدینسان کایزن (كه در لغت به معناي بهبودي مستمر است) به روش زندگی ژاپنی ها تبدیل شد.
برای اینکه شرایط آن زمان ژاپن را تصور کنید، يك داستان ساده برايتان مي آوريم؛ در اولین سالهای پس از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم آقای کاراتسو مشاور فنی ماتسوشیتا (همان شرکت مالک نامهای تجاری پاناسونیک و ناسیونال) به عنوان مهندس جوان کنترل کیفیت در شرکت تلگرام و تلفن ژاپن مشغول به كار بود. او نقل مي كند كه در آن زمان هر وقت می خواسته به کسی تلفن کند، شماره ها در شبكه مخابراتي اشتباه ميشد. آجودان شرکت مک آرتور با مشاهده وضعیت نابسامان این شرکت ژاپنی تعدادی از کارشناسان کنترل کیفیت وسترن الکتریک آمریکا را برای برطرف کردن مشکلات این شرکت به ژاپن دعوت کرد. کارشناسان آمریکایی به مدیریت شرکت گفتند که تنها راه حل بکارگیری کنترل کیفیت است. آنها با غرور به آمریکایی ها گفتند که شیوه ژاپنی کنترل کیفیت را در این شرکت اعمال می کنند ولی وقتی آمريكايي ها از آنها خواستند تا برگه های کنترل کیفیت را نشانشان دهند، آنها حتی نمیدانستند برگه کنترل کیفیت چیست ...
با این اعتراف عاجزانه بود که تلاش برای بهبود شیوه های کنترل کیفیت ژاپن در اواخر دهه 1940 آغاز شد. نمونه این تلاش ایجاد کمیته فرعی کنترل کیفیت در اتحادیه دانشمندان و مهندسین ژاپن بود. تقریبا در همین زمان، اتحادیه استانداردهای ژاپن سمینارهایی در زمینه کنترل کیفیت آماری برپا کرد. در ژوئیه 1950 از دکتر دمینگ دعوت شد تا برای تدریس کنترل کیفیت آماری در یک سمینار هشت روزه که از سوی همین اتحادیه برپا شده بود به ژاپن سفر کند (دکتر دمینگ مشهور است به کسی که کیفیت را به ژاپنی ها آموخت). پروفسور دمینگ در دهه 1950 چند بار از ژاپن بازدید کرد و در خلال یکی از همین بازدیدها بود که پیش بینی كرد ژاپن به زودی سیل تولیدات دارای کیفیت مرغوب را به بازارهای جهان سرازیر خواهد کرد. دمینگ در عین حال چرخه دمینگ را که یکی از ابزارهای مهم کنترل کیفیت براي بهبود مداوم محسوب میشود، در ژاپن ارائه كرد که به P.D.C.A هم مشهور است. به معنای: طراحی- اقدام به پیاده سازی- کنترل نتیجه با آنچه در طراحی پیش بینی کرده بودیم و در نهایت اقدام اصلاحی براي رفع نواقصات و خطاها. و این سیکل دوباره تکرار می شود و محصول همیشه بهبود مي یابد. البته این چرخه در اصل حول یک استوانه رو به بالا حرکت می کند چون محصولی که یک دور این چرخه را طی کرده اینک از نظر کیفی در رتبه بالاتری قرار دارد و نواقصاتش رفع شده است.
در ژوئیه 1954 اتحادیه دانشمندان و مهندسان ژاپن از پروفسور جوران برای سخنرانی در سمینار مدیریت کیفیت دعوت کرد. این اولین باری بود که موضوع کنترل کیفیت از بعد مدیریت فراگیر مطرح می شد. در نوامبر 1960 اولین ماه کیفیت ملی برگزار شد. در همین سال بود که پرچم ها و علائم کیفیت رسماً مورد استفاده قرار گرفت. سخنرانی پروفسور جوران در سال 1954 جنبه دیگری از کنترل کیفیت را مطرح كرد: کنترل کیفیت از دیدگاه مدیریت كه امروزه به مديريت كيفيت تبديل شده است.
 

منبع: اندیشه مدیریت
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)