ISO Software SBU
PegahSystem Co.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

اگرچه مديريت كيفيت در ايران و تمام نرم افزارهاي مرتبط با اين ايزو، طي دو سه دهه گذشته عملياتي و سازماندهي شده اما مديريت كيفيت در دنيا به خصوص در ايالات متحده آمريكا، قدمتي ديرينه دارد و فعاليت شركت ها بدون شيوه هاي نوين مرتبط با اين موضوع غيرممكن به نظر مي رسد. شاهد اين موضوع هم وجود جوايزي است كه مديريت كيفيت شركتها و كسب و كارها را ميسنجد و بر مبناي آن، شركتها و سازمان ها را برتر از بقيه معرفي ميكند.
جایزه مديريت کیفیت مالکوم بالدریج در آگوست 1987 ایجاد شد. مفاد مربوط به این جایزه ملی در قانون اساسی ایالات متحده درج و به منظور شناسایی میزان دستیابی سازمان‌های امریکایی به کیفیت و عملکرد و میزان رشد آگاهی آنها نسبت به اهمیت کیفیت و برتری عملکرد تحت یک قالب رقابتی ایجاد شده است. در ابتدا حوزه ‌های در نظر گرفته شده براي این جایزه به سه دسته تولید، خدمات و شرکت ‌های کوچک محدود بود اما در سال 1999 مراکز درمانی و آموزشی نیز جزء حوزه این جایزه قرار گرفتند.
‌اجراي‌ اين‌ جايزه‌ توسط‌ انجمن‌ كيفيت‌ آمريكا صورت‌ ميگيرد. مرور امتيازدهي‌ و قضاوت‌ براي‌ تقاضاها شامل‌ مشاهده‌ سازمان، توسط‌ صدها سازمان‌ داوطلب‌ از شركتهاي‌ آمريكايي، دانشگاه ها، دولت، مشاوران‌ و ساير سازمانها انجام‌ مي ‌پذيرد. اين‌ داوطلبان‌ نقش‌ كليدي‌ بسيار مؤثري‌ دارند. هيأت‌ ناظران، سازمان‌ را با سؤالاتي‌ درمورد فرايند مورد بررسي‌ قرار مي ‌دهند تا از انجام‌ فرايندهاي‌ مناسب‌ و ايجاد بهبود مستمر، اطمينان‌ حاصل‌ كنند اما ناظران‌ در قضاوت‌ و ارزيابي‌ واقعي‌ متقاضيان‌ مشاركت‌ ندارند. هيأت‌ ممتحنين‌ از 200 نفر بر اساس‌ تخصص‌ و تجربه‌ آنها تشكيل‌ مي ‌شود.
فرايند اين‌ جايزه‌ داراي‌ چندين‌ مرحله‌ است‌ كه‌ اولين‌ مرحله، بهبود سالانه‌ معيار، راهنماها و فرايند كلي‌ جايزه‌ است. مرحله‌ بعدي‌ تكميل‌ فرم‌ تعيين‌ شايستگي‌ توسط‌ شركت‌ متقاضي‌ است‌ كه‌ شركت‌ متقاضي‌ بايستي‌ شايستگي‌ خود را به‌ اثبات‌ رساند. سپس‌ هر متقاضي‌ فرم‌ تقاضا را تكميل‌ مي‌ كند و در ادامه‌ هر متقاضي‌ در چهار مرحله، مورد بازبيني‌ قرار مي‌گيرد.
معیارهای مدل مالکوم بالدریج بر مبنای مجموعه ‌ای از ارزش‌ ها و مفاهیم کلیدی تدوین شده ‌اند که عبارتند از:
1. رهبری دوراندیش: 120 امتیاز
2. برتری مشتری‌مدار:
3. یادگیری شخصی و سازمانی:
4. ارزش دادن به کارکنان و شرکاء
5. تحرک و چالاکی
6. تمرکز بر آینده
7. مدیریت نواوری
8. مدیریت برمبنای حقیقت
9. مسئولیت‌های عمومی و شهروندی
10. تمرکز بر نتایج و ایجاد ارزش
11. دیدگاه سیستمی
جايزه كيفيت مالكوم بالدريج يكي از جوايز كيفيت معتبر در جهان همانند جايزه بنياد كيفيت اروپا (E.F.Q.M) است. بالدريج يك مسابقه سالانه شبيه جايزه دمينگ براي قدرداني از شركتهاي آمريكايي است كه در كيفيت و مديريت كيفيت به موفقيتهايي نايل آمده باشند
جايزه بالدريج، سعي ميكند با تعميق فرايند شناخت در داخل و بيرون سازمان، نسبت به شناسايي الگوهاي موفق (Role-mode) و نيز با ترغيب سازمانها به آموختن و بهبود عملكرد در خلال فرايند فوق، به اهداف خود دست يابد. در حال حاضر نظام ارزيابي و رويكردهاي جايزه بالدريج به عنوان كليد مديريتي مهم در راه موفقيت براي شركتها در سطح جهان تلقي مي ‌شود.
 

ارزشهاي بنيادين جايزه مالكوم بالدريج
 

معيارهاي كيفيت بر اساس نظر مشتري: همه مشخصه‌هاي كالاها و خدمات كه براي مشتري ارزش محسوب شده و منجر به رضايت مشتري مي ‌شوند بايد در نظام مديريت كيفيت سازمان مورد توجه قرار گيرند.
رهبري: مديريت ارشد سازمان بايد جهت ‌گيري سازمان را مشخص و ارزشهاي سازمان را به گونه ‌اي روشن و شفاف بيان كند. همچنین طرحها، نظامها، ساختارها و روشهاي دستيابي به موقعيت برتر كيفيتي را توسعه دهد و در زمينه ايجاد و حفظ فرهنگ كيفيت در سازمان بكوشد.
تعهد به كيفيت در بلندمدت: دستيابي به موقعيت برتر در بازار و در زمينه كيفيت در صورتي ميسر است كه سازمان مايل به دادن تعهد و ايجاد تعهد در سازمان نسبت به مشتريان، كاركنان، سهامداران، تأمين‌كنندگان و جامعه باشد.
بهبود مستمر: دستيابي به بالاترين سطح كارايي، مستلزم اجراي موفق روشهاي بهبود مستمر در سازمان است.
توسعه نيروي انساني و مشاركت كاركنان در بهبود كارايي عمليات: سازمانها بايد به دنبال راههايي براي درگير كردن كاركنان در امر بهبود عملكرد سازمان و رضايت مشتريان باشند چراكه دستيابي به آرمانهاي عملكرد سازمان، مستلزم بهره‌گيري از نيروهاي كارآزموده و متعهد است.
كيفيت طراحي و اقدامات پيشگيرانه: توجه به كيفيت در مرحله طراحي و پيشگيري از مسایل كيفيتي، بسيار كم هزينه‌تر از اقدامات اصلاحي در مراحل نهايي فرايند توليد و عرضه محصولات است.
مديريت بر اساس واقعيت: مديريت سازمان و تصميم‌ گيري در سازمان بايد بر اساس داده‌ هاي حقيقي و اطلاعات دريافتي از مشتريان، بازار، كارايي كالاها و خدمات، عمليات، تأمين‌كنندگان و كاركنان باشد.
توسعه همكاري‌هاي داخلي و خارجي: همكاري‌هاي داخلي و خارجي براي منافع متقابل واحدها و سازمانها بايد برقرار شود.
مسئوليت پذيرش شركت (سازمان) در قبال عموم: علاوه بر دستيابي به موقعيت برتر در حوزه كاري سازمان، بايد به مسئوليتهاي ملي و عمومي ‌خود توجه داشته و اقدامات لازم را در زمينه‌ هايي چون حفظ اخلاقيات كاري، حفظ سلامت عمومي، ايمني و محيط زيست و انتقال تجربيات موفق خود به جامعه تجاري مربوطه اجرا كند.
عكس‌العمل سريع: در بازار رقابتي كنوني ميل فزاينده ‌اي به كوتاه كردن سيكل عرضه كالا و خدمات به مشتري و پاسخ سريع ‌تر به تقاضاهاي مشتريان وجود دارد. بهبود در زمان پاسخ به مشتريان در عمليات و خدمات پشتيباني منجر به كيفيت و بهره‌وري مي ‌شود.
 

نحوه‌ امتيازدهي‌ در جايزه‌ بالدريج‌

امتيازدهندگان‌ معيارهاي‌ بالدريج‌ پس‌ از مشاهده‌ سازمان‌ با توجه‌ به‌ موارد زير اقدام‌ به‌ امتيازدهي‌ مي ‌كنند. چگونگي‌ برآورده‌ كردن‌ نيازها و محل‌ رديابي‌ آن‌ بايستي‌ مشخص‌ باشد. براي‌ امتيازدهي‌ يك‌ مورد، امتيازدهنده‌ ابتدا بهترين‌ دامنه‌ امتيازي‌ را كه‌ با آن‌ مورد هماهنگي‌ دارد، انتخاب‌ مي‌كند (مثلاً‌ 60-50). اين‌ تصميم‌گيري‌ نياز به‌ توافق‌ كلي‌ ندارد. امتياز واقعي‌ در داخل‌ دامنه‌ تعيين‌ شده، به‌ قضاوت‌ امتيازدهنده‌ در ارتباط‌ با آن‌ مورد بستگي‌ دارد.
 

منبع: دانشنامه مديريت و اقتصاد
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)