ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

متاسفانه همه ما اين وضعيت را تجربه کرده ايم كه مدير سازمان خبردار مي شود کارکنان با يک مشکل بزرگ مواجه شده اند و تصميم مي گيرد شخصا وارد شده و مساله را حل کند. اما به جاي تلاش براي درک مساله و همکاري با اعضاي تيم براي رسيدن به يک راه حل اساسي، او فقط داد و قال مي کند، بر اساس يکسري فرمول هاي مشخص، ده ها دستور صادر مي کند و بعد، به راحتي موقعيت را ترک کرده و کارکنان را با کوهي از دردسرهاي جديد به حال خودشان رها مي کند يعني او درست مثل يک مرغ دريايي که ناگهان فرود مي آيد، سر و صداي زيادي به پا مي کند، محيط اطرافش را به هم مي ريزد و مي رود.
نام اين رويکرد، «مديريت به سبک مرغ دريايي» است و ميتواند به عنوان بخشي از مسائل مهم در موضوع مديريت كيفيت باشد، مشكلي كه متاسفانه جز مهارت هاي مديريتي و تجربه، راه حلي ندارد و با خريد هيچ نرم افزاري از نرم افزار هاي مديريت كيفيت قابل حل و فصل نيست.
مديراني که از اين رويکرد پيروي مي کنند، فقط زماني با کارکنان خود تعامل مي کنند که مشکلي پيش آمده باشد. حتي موقع وقوع مشکلات نيز، آنها به قدري شتابزده وارد ماجرا مي شوند و مي روند که وضعيت را از قبل دشوارتر و کارکنان را دچار سرخوردگي مي کنند.
امروزه در محيط هاي کار، «مديريت مرغ دريايي» يک پديده متداول و رو به گسترش است. اين روزها پيشرفت تکنولوژي، قوانين دولتي در حوزه صنايع و گسترش تجارت جهاني، فضاي رقابتي دنياي کسب وکار را به شدت تحت تاثير قرار داده و در واکنش به اين تحولات، سازمان ها به لحاظ ساختاري در حال مسطح شدن هستند. به بيان ساده تر، شرکت ها بسياري از لايه ها و سطوح مديريتي خود را حذف و مديران آن سطوح را اخراج مي کنند. مديراني که باقي مي مانند، هم مسووليتشان بيشتر مي شود و هم اختياراتشان. آنها ناچارند کارکنان بيشتري را مديريت کنند. اما چون ديگر مثل سابق زمان کافي ندارند و مجبور نيستند مثل قبل به کسي جواب پس بدهند، از اصلي ترين مسووليت خود که همان مديريت افراد است به کلي غافل مي شوند.
تشخيص يک مدير مرغ دريايي، براي کارمنداني که مستقيما تحت تاثير رفتارهاي نادرست او هستند کار سختي نيست؛ اما اغلب اين مديران از تاثيرات منفي رفتار خود بر کارکنان اطلاع ندارند. اين عدم آگاهي تنها به اين مديران محدود نمي شود. در اغلب سازمان ها، مديران سطوح ارشد نيز نمي دانند که مديريت به اين سبک، بر سودآوري سازمان چه تاثيرات منفي و عميقي مي گذارد. معدود افرادي هم که اصلاح فرهنگ سازمان در حوزه اختيارات قانوني آنهاست، براي ايجاد تغيير در فرهنگ سازمان آگاهي يا انگيزه کافي ندارند.
دو حقيقت تلخي که هر روز در محل کار با آنها مواجه مي شويم از اين قرارند:
۱. احتمال ابتلابه بيماري هاي قلبي-عروقي در کارمنداني که مديران آنها از رويکرد مرغ دريايي پيروي مي کنند، ۳۰ درصد بيشتر است از کارمنداني که مديران آنها گرايشي به اين سبک ندارند.
۲. بيش از دو سوم کارمندان در شمال آمريکا به دليل نارضايتي از کارفرما به دنبال تغيير شغل هستند و زيان مالي سالانه اي که کارفرمايان به دليل رفتار نامناسب خود متحمل مي شوند، رقمي بالغ بر ۳۶۰ ميليارد دلار است.
نتايج بعضي نظرسنجي ها به ما يادآوري مي کند که پذيرش مسووليت اصلاآسان نيست. تنها ۲۱ درصد از کارکنان گفته اند که دوست دارند جاي مديرانشان باشند.
اما سوال اصلي اين نيست که شما جزو اين مديران هستيد يا خير. سوال اينجاست که در چه شرايطي شما تبديل به يک مدير مرغ دريايي مي شويد؟ اگر امکان دسته بندي مديران به مدير «خوب» و مدير «بد» وجود داشت، دنيا هم ساده تر بود و هم کمي ترسناک تر. اما حقيقت اين است که دنيا در اين حد سياه و سفيد نيست. نمي خواهم مديران «مشکل ساز» را مورد انتقاد قرار بدهم، چون در حقيقت مشکل اصلي خود ما هستيم.
«اسکات آدامز» شايد نخستين کسي باشد که چنين وضعيتي را تجربه کرده است. او که در کتاب هاي کاميک مشهور خود به نام «ديلبرت» (Dilbert)، سال ها فرهنگ مديران را به سخره گرفته بود، سرانجام يک روز آستين هايش را بالازد و تصميم گرفت مديريت رستوراني را که سال ها با فرد ديگري شريک بود، بر عهده بگيرد. تجربه او از دنياي واقعي مديريت، درست مثل يک جنگ بود و غنيمتي که از آن هرج و مرج عايدش شد، غرور او را شکست و او صادقانه اعتراف کرد که در دنياي واقعي، او هم مثل ساير مديران کاستي هايي دارد: «تقريبا مطمئنم که تسليم شده ام... در زمان مديريتم، اغلب مواقع مثل مرغ دريايي ناگهان فرود مي آمدم و همه کارها را خراب مي کردم.»
به اين ترتيب، لقب مرغ دريايي تنها مختص افرادي نيست که کارمندان ديگري را در يک محيط رسمي مديريت مي کنند و کليد اصلي غلبه بر مرغ دريايي درون، اين است که چالش ها را زماني بپذيريد که به اندازه کافي بزرگ هستند که قابل مشاهده باشند، اما هنوز آنقدر کوچک اند که قابل حل باشند.
 

شاخصه هاي يک مدير ممتاز
 

مديران ممتاز، همان کساني که تيم خود را در بالاترين سطح عملکرد و رضايت رهبري مي کنند، داراي سه ويژگي مشترک هستند. اين سه شاخصه دقيقا در مقابل سه ويژگي اصلي مرغ هاي دريايي قرار مي گيرند (فرود غيرمنتظره، داد و فرياد، خرابکاري):
۱. انتظارات شفاف. مديراني که انتظارات خود را به صورت شفاف مطرح مي کند اطمينان دارند که کارکنان، درست تصميم خواهند گرفت و درست عمل خواهند کرد. به اين منظور يک مدير ابتدا بايد بداند که وظايف کارکنان چيست، عملکرد آنها در آينده چگونه ارزيابي خواهد شد و سپس بايد براي رسيدن به اهداف تعيين شده با کارکنان به توافق برسد و از آنها تعهد بگيرد.
۲. ارتباط مستمر. براي ايجاد ارتباط مستمر بايد همواره اعمال و رفتار کارکنان را مشاهده کنيد و بتوانيد بي پرده با آنها درباره کار صحبت کنيد. آنها چه مي کنند و چه مي گويند؟ کارکنان براي موفقيت به منابع، راهنمايي و تشويق نياز دارند بنابراين شما تنها از طريق تعامل با آنها مي توانيد منابع لازم را در اختيارشان قرار دهيد و آنها را تشويق و راهنمايي کنيد. ارتباط، زماني موثر است که مستمر باشد و به زباني صورت پذيرد که براي همگان قابل درک است.
۳. بازخوردهاي قدرتمند. شما فقط زماني مي توانيد بازخوردهاي قدرتمند ارائه کنيد که عملکرد تک تک کارمندان را کاملازير نظر داشته باشيد و همزمان با ارائه بازخوردهاي سازنده، از آنها به طور مستمر قدرداني کنيد. ارائه بازخوردهاي مفيد، تيم شما را به سمت موفقيت هاي بيشتر سوق مي دهد.
يک مدير مرغ دريايي خودش بستري ايجاد مي کند که گاهي لازم شود شخصا وارد عمل شده و اعضاي تيم خود را از مخمصه نجات دهد، اما در تيمي که توسط يک مدير ممتاز هدايت مي شود، همه اعضا از همان ابتدا در مسير درست قرار دارند، چراکه وظايف و انتظارات، از قبل به طور کاملاشفاف مشخص شده است. يک مدير مرغ دريايي، به ندرت با کارکنان خود ارتباط برقرار مي کند و در همان تعاملات کوتاه، فقط سر آنها فرياد مي کشد، اما يک مدير ممتاز به طور مستمر با کارکنان در ارتباط است. يک مدير مرغ دريايي، براي مديريت عملکرد کارکنان، فقط از آنها انتقاد مي کند درحالي كه يک مدير ممتاز همواره عملکرد کارکنان را زير نظر داشته و تلاش مي کند تا به کارکنان بازخوردهايي ارائه کند که براي آنها قابل هضم و پذيرش باشد.
 

منبع: دنياي اقتصاد
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)