ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بعضی از مهارت‌ ها برای موفقیت، مهارت ‌هایی جانبی هستند. این مهارت ‌ها مفید هستند ولی بر میزان موفقیت یا شکست شما تأثیری ندارند. مهارت ‌های دیگری وجود دارند که در رسیدن به بیش‌ترین توانایی ‌ها بسیار حیاتی هستند و اگر می‌خواهید به اهداف شغلی و مالی‌تان برسید، باید این مهارت‌ها را به بالاترین حد ممکن برسانید یکی از این مهارت‌ های ضروری، توانایی مدیریت پروژه ‌ها با ابعاد مختلف است. پروژه را می‌ توان یک کار چند مرحله ‌ای تعریف کرد، چیزی که هر روز در زندگی و کارتان با آن سروکار دارید. برای موفق شدن باید در مدیریت پروژه قوی باشید و همه اينها بخشي از مديريت كيفيت محسوب مي شود كه قسمت عمده آن را نرم افزار هاي مديريت كيفيت نمي توانند براي شما به انجام برسانند بلكه به مديريت مداوم و آگاهانه شما نياز دارند.
توانایی شما در سازماندهی و انجام موفقیت‌آمیز یک پروژه مهارتی ضروری برای موفقیت است. این هنر ضروری مدیریت و راهی برای چند برابر کردن توانایی‌ ها و نتایج است. توانایی مدیریت انواع پروژه‌ ها در افزایش اعتبارتان و کسب درآمد رویایی بسیار ضروری است.
 

در کار خود بهترین باشید
 

اغلب افراد می ‌توانند تایپ کنند، اما تعداد کمی از آن‌ ها می‌ توانند بدون اشتباه هشتاد تا نود کلمه در دقیقه تایپ کنند. میلیون‌ ها نفر می‌ دانند چگونه با کامپیوتر کار کنند، اما عده کمی حرفه ‌ای هستند و می ‌توانند از حداکثر قابلیت ‌های آن استفاده کنند و به اهدافشان برسند.
مدیریت پروژه نیز به همین صورت است. هرکسی می‌داند کارهای چند مرحله ‌ای را چگونه انجام دهد، اما تعداد کمی حرفه‌ ای هستند. اغلب افراد تا حدی منظم و کمی هم بی‌نظم هستند. این افراد در رسیدن از نقطه الف به نقطه ب وقت و هزینه زیادی صرف می‌ کنند و مرتکب خطاهای بسیار زیادی می‌شوند. آن‌ ها در زندگی پروژه ‌ها را ماهرانه مدیریت نمی‌ کنند، چراکه نمی‌ دانند این توانایی ‌ها چقدر در رسیدن به خواسته‌ هایشان اهمیت دارد.
برای موفقیت در زندگی به «اهرم» نیاز دارید. شما به یاری دیگران نیازمندید. برای کسب دستاوردهای بزرگ و زندگی عالی، به کمک افراد بسیاری نیاز دارید. باید بتوانید فعالیت ‌های افراد مختلف را به سمت هدفی مشخص جهت‌دهی کنید. اگر مهارت مدیریت پروژه را بهبود نبخشید، درگیر پروژه‌ها خواهید بود، ولی یکی از افراد گروه و نه هدایت‌کننده گروه خواهید بود.
 

شما همواره در حال برون‌ سپاری هستید
 

کل زندگی شما، فرایند برون ‌سپاری است. چه بدانید یا نه شما دائما کارها و فعالیت ‌های خود را به صدها بنگاه اقتصادی نظیر سوپرمارکت ‌ها، رستوران ‌ها، خشک‌ شویی‌ ها، تعویض روغنی‌ ها و خیاطی ‌ها می ‌سپارید. لازم نیست انجام این کارها را خودتان بیاموزید. واگذاری کارها به افرادی که در آن تخصص دارند بسیار به صرفه ‌تر و آسان ‌تر است. با برون‌سپاری، زمان بسیار بیشتری برای انجام کارهای تخصصی‌ تر و پرسودتر به دست می ‌آورید. این یکی از کلیدهای ساخت اهرمی است که استعدادها و توانایی‌ های شما را چندین برابر می‌ کند.
 

راز بهره‌وری بالا
 

در مدیریت پروژه به طور نظام ‌مند و سازماندهی ‌شده، کارهای مختلف را برون ‌سپاری می ‌کنید تا به هدفی مشخص برسید. شما با کنار هم قرار دادن توانایی ‌ها و استعدادهای افراد مختلف برای رسیدن به هدفی مشخص، هم ‌افزایی ایجاد می ‌کنید. با کار گروهی توسط افرادی با استعدادهای متفاوت، می‌ توان دستاوردهایی خارق ‌العاده ایجاد کرد. توانایی شما در همسو کردن نیروها برای رسیدن به هدف مشترک، کلید پیشرفت در کار و زندگی است.
برای ایجاد حس همکاری در گروهی از افراد برای انجام کاری پیچیده، باید «هماهنگی» ایجاد کرد. یکی از مهم ‌ترین کارهای شما، تلاش برای ایجاد هماهنگی در افرادی است که با شما یا برای شما کار می‌ کنند.
 

مدیریت پروژه
 

مدیریت پروژه هنری است که مستلزم تفکر و آینده ‌نگری است. هرگاه باید کار بزرگی انجام دهید، اولین گام این است که یک قلم و کاغذ بردارید و افکارتان را بنویسید. همان طور که می ‌دانید، تمام مردان و زنان موفق، افکارشان را ثبت می‌کنند. آنها قبل از شروع، موارد لازم را یادداشت می‌کنند. آنها فهرست ‌های اصلی و همچنین فهرست ‌های فرعی تهیه می ‌کنند. آنها محاسبه می ‌کنند، از قبل همه جزئیات یک پروژه را تحلیل و درباره تمام مراحل کار فکر می‌ کنند و با این روش، باعث صرفه ‌جویی در سرمایه و زمان می ‌شوند. آن‌ ها اغلب در چند ماه کارهایی انجام می‌ دهند که افراد معمولی در چند سال قادر به انجام آن نیستند.
 

منضبط باشید
 

مدیریت پروژه مثل هر کار دیگری نیاز به تمرین و انضباط شخصی دارد. این امر به عزم راسخی نیاز دارد تا بدون فکر کاری را انجام ندهید. افراد زیادی به روش «پاسخ و واکنش» کار می‌ کنند. آن ‌ها به اتفاقات اطرافشان واکنش نشان می‌ دهند و با توجه به احساس لحظه‌ای پاسخ می‌ دهند. ناگهان کاری را شروع و به همان سرعت آن را رها می‌ کنند. آن‌ها عجولانه قضاوت می‌ کنند، بلافاصله تصمیم می ‌گیرند و بدون تحلیل دقیق شرایط اقدام می ‌کنند. این افراد مرتکب اشتباهات زیادی می‌ شوند و از دید دیگران نالایق و بی‌ نظم هستند. شما این‌طور نباشید.
وقتی تصمیم بگیرید تا در مدیریت پروژه بهترین باشید، شروع به استفاده از يك فرایند نظام ‌مند می‌ کنید. توانایی انجام کارهای چند مرحله ‌ای شما را قادر می ‌سازد تا بر هر چیز دیگری مسلط شوید. یادگرفتن این روش سخت نیست.
 

با پروژه پایان‌یافته شروع کنید
 

اولین قدم در اجرای هر پروژه آن است که از هدف شروع کنیم و به عقب برگردیم. استفان کاوی می ‌گوید: «کار را با در نظر گرفتن پایان آن، شروع کنید.» دکتر چارلز گارفیلد، در تحقیقاتش بر کارمندان پربازده به این نتیجه رسید که نقطه شروع دستاوردهای بزرگ، توانایی فرد در تصور پایان مطلوب کارهاست، یعنی نگاه کردن به هدف طوری که انگار به آن نائل شده ‌ایم، یا به فعالیت ‌ها طوری که انگار از هر جهت عالی انجام شده است. هر پروژه با تعریف دقیق شما از خواسته خود و تصور چگونگی پایان ایده‌آل کار آغاز می ‌شود.
 

تک‌ تک مراحل را سازماندهی کنید
 

وقتی هدف به وضوح مشخص شد، گام بعدی تهیه فهرستی از تمامی چیزهایی است که برای رسیدن به هدف و تکمیل پروژه لازم است.
در مدیریت پروژه دو روش برای تهیه فهرست وجود دارد. روش اول «روش ترتیبی» نامیده می‌ شود. در این روش ترتیب مراحل مشخص می ‌شود. برای آغاز مرحله دوم، باید مرحله اول تمام شده باشد و مراحل بعدی هم به همین طریق ادامه می‌یابد. این مرحله‌ ها «فعالیت‌ های وابسته» نامیده می‌شوند. هر فعالیت به تکمیل فعالیت قبلی وابسته است. این نکت ه‌ای کلیدی است که باید در مدیریت پروژه با هر اندازه‌ ای به خاطر داشته باشید.
روش دوم تهیه فهرست فعالیت‌ ها در مدیریت پروژه، «روش موازی» نامیده می ‌شود. فعالیت ‌هایی وجود دارند که می ‌توانند به صورت همزمان و مجزا از دیگر فعالیت ‌ها انجام شوند؛ مثلاً در تهیه یک بروشور یا خبرنامه، می‌ توان همزمان با تهیه متن تبلیغاتی، نوع کاغذ را انتخاب کرد یا عکس‌ های لازم برای توضیح متن را جمع ‌آوری کرد.
 

انتخاب و واگذاری
 

برای انجام موفقیت ‌آمیز پروژه ‌های بزرگ‌ تر، به افراد بیشتری نیاز است. توانایی انتخاب افراد مناسب و واگذاری موثر کارها به آنان، به اندازه هر عامل دیگر، در موفقیت یا شکست پروژه تأثیرگذار است. یک انتخاب اشتباه یا یک برداشت اشتباه در واگذاری امور، برای عدم پیشرفت پروژه، اتمام بودجه و یا حتی شکست پروژه کافی است.
 

با واگذاری کارها ظرفیت خود را چند برابر کنید
 

پس از انتخاب افراد برای انجام قسمت ‌های مختلف پروژه، نوبت به واگذاری کارها می‌ رسد. مسئولیت‌ های خاص هر فعالیت لازم برای انجام پروژه را به فرد خاصی واگذار کنید. برای پایان هر فعالیت و هر بخش آن مهلت تعیین کنید. برای هر فرد، کاری که باید انجام دهد، زمان انجام کار، معیارهای ارزیابی عملکرد و شکل نهایی پروژه بعد از اتمام کار را تشریح کنید. هیچ‌چیز را به شانس واگذار نکنید. هرچه افراد در مورد دلیل انجام کار و چگونگی آن بیشتر بدانند، کار خود را بهتر انجام می ‌دهند.
 

کسب پیروزی
 

استفاده صحیح از تکنیک ‌های مدیریت پروژه در کارتان، می‌ تواند برای شما یک مزیت رقابتی ایجاد کند. مهارت ‌های مدیریت پروژه شما را قادر می‌ سازد تا در کار و زندگی با شتاب زیادی پیشرفت کنید و به جلو حرکت کنید. هرچند گام‌ های مدیریت پروژه ساده‌ هستند، ولی مهارت مدیریت پروژه پیچیده است و در موفقیت شما نقشی حیاتی دارد.
توسعه مهارت ‌های مدیریت پروژه شما را قادر می ‌سازد کارهای بهتر و بزرگ ‌تری را با مسئولیت ‌های بیشتر و درآمد بالاتر به عهده بگیرید.
حرف پاياني اينكه مدیریت پروژه مهارتی ضروری برای کسب درآمد رویایی است و با تمرین می ‌توان آن را آموخت.
 

منبع: مدیر سبز
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)