ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

ما به عنوان افراد کارآفرین به صورت ذاتی در وجود خود به هر مشکلی به مثابه یک چالش نگاه می کنیم. این چالش ها فرصتی را فراهم می کنند که برای حل مسئله کسب و کاری را پیرامون آن مشکل شکل دهیم. به همین دلیل است که وقتی با افراد کارآفرین درباره کارشان صحبت می کنم، بسیار هیجان زده و سرشار از احساس انرژی می شوم در حالي كه شايد هيچ كدم از اين كارآفرينان از نرم افزار هاي مديريت كيفيت شركت پگاه سيستم هم استفاده نكرده باشند.
با وجود این، پس از شنیدن بحث هایی که افراد در مرحله آغاز به کار کسب و کارهایشان ایده های جدید مطرح می کنند همیشه یک سوال به ذهن من می رسد: چه کس دیگری در این فضا قرار دارد؟
پاسخ هایی که عموما داده می شود، تقریبا مشابه است: «ما بی نظیر هستیم. در نوع خود یگانه هستیم و هیچ رقیبی نداریم. به همین دلیل است که ما فوق العاده ایم!»
 

اشتباهی از این بزرگتر نمی توان مرتکب شد
 

بی رقیب بودن لزوما چیز خوبی نیست، به خصوص وقتی که میلیون ها کارآفرین در همه جای جهان هستند که همیشه بر یافتن فرصت های بالقوه کسب و کار تمرکز کرده اند. اگر کاری که شما می خواهید شروع کنید می تواند یک چنین مسئله گسترده ای را حل کند، پس چرا دیگران این کار را انجام نمی دهند؟ داشتن رقیب چیز خوبی است و رقیب هر چه بزرگتر باشد، بهتر است.
مثال پریسکوپ و میرکات (Periscope and Meerkat) را در نظر بگیرید. این دو برنامه اخیرا به صورت خیره کننده ای به صحنه فناوری قدم گذاشته اند و تنها با یک لمس دست از طریق دستگاه های موبایل خود می توانید وقایع روزمره خود را (با شبکه های اجتماعی مختلف) ارسال کنید. این دو برنامه تقریبا همزمان با هم شروع به کار کردند و الان در حال جدال با یکدیگر هستند تا به بزرگترین و بدترین رقبای هم در صنعت تبدیل شوند.
اینکه هر کسب و کار بزرگی دارای یک رقیب و دشمن است که او را به زمین بزند، یک دلیل دارد. همانطور که در هر داستان اسطوره ای یک دشمن بدذات وجود دارد: داشتن رقیب باعث می شود یک موضوع بزرگ شود و مصرف کنندگان برای خرید محصولات آن هزینه کنند. مثلا شرکت اپل و اوبر، هر دو خودشان را برای چیزهایی آماده می کردند که فکر می کردند دیگری در آن زمینه کار نمی کند: کامپیوترهای شخصی و سیستم های تاکسی شهری.
 

تنش
 

تنش همانطور که برای مسابقه خوب است، برای کسب و کار هم مفید است. تنش باعث می شود چیزهایی که افراد حتی نمی خواهند درباره آن صحبت کنند نیز مطرح شود و همه تصدیق کنند مشکلاتی هست که باید برطرف شود.
هرگاه شما با وضعیتی روبرو شوید که در آن موفقیت های عظیم و تحول های بزرگی را در پویش بازاریابی رقبای خود مشاهده می کنید، تنها سه گزینه را پیش رو دارید: سازگاری، تغییر یا مرگ. تنش سبب می شود مسیر تفکر خلاقانه هموار شود و در نتیجه تحولات بازاری عمده ای ایجاد شود.
 

ابتکار
 

اگر شما در زمینه کاری خود یا در صنعت خودتان تک هستید، احتمال اینکه به حس رضایتمندی از خود برسید و احساس راحتی کنید بیشتر خواهد شد. وقتی این اتفاق افتاد، ابتکار رفته رفته کم می شود تا در نهایت خاموش شود و حتی ممکن است باعث ایجاد مشکل برای شما و مرگ شرکت نیز بشود.
وقتی رقابت می کنید، همواره در پی این هستید که چطور یک گام از رقبای خود پیشی بگیرید و یک پله در هر نوبت جلوتر بروید. این نوع رقابت مبتکرانه است که صنعت را به سمت جلو پیش می برد و همواره در میان پیشروان تفکری در صنعت بحث نوآوری داغ می ماند.
 

خدمات مشتری
 

فروشگاه های الف و ب هر دو دقیقا محصولات مشابهی دارند و در یک خیابان نیز قرار دارند. با وجود این، فروشگاه الف همیشه بیشتر مورد استقبال مشتریان است و رفت و آمد بسیار بالاتری در آن انجام می شود. چرا؟ این فروشگاه می داند که باید 100 درصد بهتر از رقیب خود در تمامی زمینه ها از جمله خدمات به مشتری عمل کند تا بتواند موفق شود.
خدمات عالی مشتریان می تواند از مولفه های موثر در یک کسب و کار باشد. این خدمات شامل همه چیز می شود؛ از خوشامدگویی به مشتری هنگام ورود به فروشگاه گرفته تا چگونگی مدیریت نحوه خروج آنها از فروشگاه. سعی کنید نه تنها به بزرگترین عنصر در صنعت خود تبدیل شوید، بلکه در زمینه خدمات به مشتری نیز بهترین باشید.
 

اعتبار


اگر شما تنها شرکت در بازار مربوط به خود هستید، آیا واقعا در حال حل مشکلات مربوط به حوزه کاری خود هستید یا اینکه صرفا سروصدا می کنید؟ این پرسشی کاملا درست است و ای کاش همه گروه های کاری که فعالیت خود را آغاز می کنند از خودشان بپرسند.

هر چه در صنعت شما رقابت بیشتر باشد، مصرف کنندگان نیز در کل به محصولات شما دیدگاه بهتری پیدا می کنند. شرکت فیتبیت (Fitbit) یک مثال عالی است. هنگامی که محبوبیت پوشاک خاص ورزشی شروع به افزایش کرد، شرکت فیتبیت به تنهایی در این صنعت حضور داشت. البته برخی محصولات این شرکت را تعقیب می کردند اما هیچ کس به درستی این شرکت را نمی شناخت.
هنگامی که رقابت این شرکت با برند نایک (Nike) مطرح شد، اعتبار فیتبیت به شدت بیشتر شد و به این شرکت کمک کرد تا قدرت خود را در این زمینه تحکیم کند.
 

تمرکز
 

با داشتن صدها یا میلیون ها مشتری بالقوه، رقابت در صنعت، این امکان را به شما می دهد که تنها روی مشتریانی که متناسب شما هستند، تمرکز کنید.
به جای اینکه هزینه زیادی را صرف بازاریابی برای افراد گسترده ای کنید که حتی ممکن است هیچ نیازی به کار شما نداشته باشند، می توانید توان پیام رسانی خود را صرفا روی مخاطبان هدف خود متمرکز کنید. شناخت اینکه چه کسی مخاطب کار شماست و چگونه باید پیام های خود را برای او تنظیم کنید، یکی از راه های ثمربخش برای ایجاد وفاداری به برند شما در مشتریان است.
بهتر است همیشه در صنعت، بزرگترین و بدترین رقیب را در فضای کاری خود تصور کنید زیرا شما هم می خواهید بزرگترین و بدترین رقیب در آن فضا باشید. هنگامی که اتفاقاتی رخ می دهد (همانند بسیاری از کارهایی که رقبا در صنعت انجام می دهند)، اصلا عصبی و از خود بی خود نشوید. فقط بر پیشروی متمرکز شوید، به خصوص وقتی که با رقبای خود طرف می شوید.
 

منبع: مجله پنجره موفقيت
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)