ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

ممکن است تله های استراتژی به نحو فریبنده ای ظاهری ساده داشته باشند، اما مدیران اجرایی را بارها به اشتباه می اندازند و ميزان كيفيت مديريت شان را پايين مي آورد، حتي اگر از نرم افزار هاي مديريت كيفيت شركت پگاه سيستم استفاده كرده باشند.
در اینجا به شما می گوییم که به منظور اتخاذ تصمیمات هوشمندانه تر و خلق ابتکارات مشتری محور، باید مراقب چه نكاتي باشید تا از اين تله ها در امان باشيد. تا به حال چند فرضیه اشتباه را پذیرفته اید که شما را به سوی اتخاذ تصمیمات نادرست سوق داده اند؟ نگران نباشيد شما تنها نیستید. اکثر افراد به یک دیدگاه وسیع تر نیاز دارند. چارچوب های استراتژي شیوه ای برای درک این موضوع هستند که چرا ما برخی از کارها را انجام می دهیم؟ چرا برخی از مشتری ها ظاهرا جذاب تر از مشتری های دیگر هستند ؟ ﺁیا مشتری های بزرگ تر واقعا بهتر هستند؟ هر چند چارچوب ها می توانند به فکر شما قدرت بدهند، اما بايد توجه داشت كه تمركز بر یک الگو همچنان نمی تواند مانع از افتادن شما در تله ها شود. اما چند تله استراتژی را كه بيش از بقيه متداول هستند، شرح می دهیم.
 

تمرکز بر رشد منفی
 

برخی عایدی ها ارزش دنبال کردن ندارند. باید از خود بپرسید: «منبع واقعی سود در اینجا چیست؟» نه اینکه بپرسید: «آیا این یک بازار بزرگ و رو به رشد است؟» چارچوب هایی مثل مدل «پنج نیرو» ساخته پورتر می توانند به شما کمک کنند که به قدرت جایگاه رقابتی کنونی خود و نیز جایگاه بالقوه و محتمل خود پی ببرید. اگر 60 شرکت دیگر نیز وجود دارند که همان کار شما را انجام می دهند، حتی اگر بازار سالم و رو به رشد باشد، سود ناخالص شما همچنان در ﺁینده کاهش پیدا خواهد کرد. اگر این مورد برای شما رخ داده است ، باید تعیین کنید که ﺁیا رشد در این حیطه ، امری معقول خواهد بود یا خیر. همچنین، زمانی که بازار در حال سقوط است، بهترین شیوه برای کسب درﺁمد این است که کل هدف های رشد فعال و پویا را رها کنید. به عنوان یک مثال خوب می توان به بازار خرده فروشیDVD در بریتانیا اشاره کرد. همچنان که تقاضا برای خرید فروشگاهی کاهش پیدا می کرد، یکی از خرده فروش های اصلی به نام HMV، سهم سایر رقیب ها را خرید تا سهام بازاری خود را وسعت دهد. اما از ﺁنجاکه رفتار خرید مشتری ها تغییر کرده بود، جایگاه شرکت غیرقابل دفاع شد. فروشگاه لوازم التحریر WHSmith یک روش دیگر به کار گرفت. این فروشگاه، در طول 10 سال گذشته، از طریق تمرکز بر نیازهای مشتری ها، کسب وکار خود را کوچک تر کرد و بنابراین از طریق کوچک تر شدن، اعتبار و ارزش بیشتری برای خود خلق كرد. معمولا کمپانی ها عادت ندارند برای کسب اعتبار، اندازه خود را کوچک تر کنند. رشد و اندازه عوامل مهمی هستند اما مدیران معمولا درباره اهمیت ﺁنها اغراق می کنند.
 

عشق فراوان به محصول خود
 

گاهی اوقات برخی افراد به حدی عاشق خدمات یا محصولات خود هستند که بدون توجه به نیازهای مشتری، افزودنی تشویقی نیز به کالاهای خود اضافه می کنند. پیشرفت باید موجب بالا رفتن ارزش شود. برای مثال به عملکرد یک صفحه گسترده توجه کنید. 9/ 99 درصد مردم از کمتر از یک درصد از قابلیت های ﺁن استفاده می کنند. اگر یک کاربر پول بیشتری بابت ﺁن پرداخت نکند، پس چه سودی دارد؟
 

شناسایی مشکلات و سپس نادیده گرفتن ﺁنها
 

شرکت های بسیار هوشمند نیز گاهی در این تله ذهنی دسیسه ﺁمیز گرفتار می شوند، زیرا تصوراتی این چنینی دارند: «این مشکل بر ما تاثیر نخواهد گذاشت» یا «فقط 2 درصد از مشتری های ما ناراضی هستند.» اما بازارها به سرعت تغییر می کنند، بنابراین صرفا به این دلیل که یک مساله در حال حاضر تهدید به شمار نمی ﺁید، به این معنی نیست که در ﺁینده نیز تهدیدی وجود نخواهد داشت. بسیاری از شرکت کننده ها در برنامه تسریع رشد می گویند: «ما سال ها پیش این نشانه های خطر را دیده بودیم، اما هیچ اقدامی در خصوص ﺁنها انجام ندادیم. ما هیچ کشمکش هیجانی نداشتیم و خطر از نظر ما محتمل و قریب الوقوع نبود.» برای مثال ، به یک تولیدکننده اروپایی با کیفیت که در بازار چین فروش دارد اشاره می کنیم. این کمپانی می دانست که تولیدکنندگان چینی در حال فروش محصول مشابه و ضعیف تر با قیمت پایین تر هستند، اما ﺁنها را رقیبان جدی خود نمی دانست و جدیت اين تهدید را درک نکرده بود. سپس یک کمپانی چینی با اعمال تغییرات اندک توانست ارزش کالای خود را به حدی بالا ببرد که به یک پیشرفت غیر منتظره دست پیدا کند. در این شرایط، محصول اروپایی تقریبا ارزش و امتیاز خود را از دست داد. این مشکل در اکثر کمپانی های غربی و با کیفیت وجود دارد. ﺁنها همواره خصوصیات جانبی بیشتری به محصولات خود اضافه می کنند، اما گاهی اوقات این کار هم ارزشی ندارد. کمپانی ها باید دیدگاه مشتری ها را سرلوحه خود قرار دهند.
 

عدم درک ساختار صنعت
 

هر زمان که فرصت جدیدی در بازار فراهم می شود، افراد هیجان زده می شوند که اغلب نیز دلیل خاصی ندارد. ﺁنها باید از خود بپرسند: ﺁیا این بازار به سوددهی صنعت کمک می کند؟ ﺁیا این بازار تبدیل به یک میدان نبرد می شود که همه در ﺁن پول خود را از دست می دهند؟ يا افراد مستقیما درون این بازار شیرجه می زنند (وارد بازار می شوند)؟ تمرکز بر رشد اندازه، نوﺁوری و سود باعث می شود توجه ﺁنها از استراتژی های ارزشمند دور بماند که به رغم کسل کنندگی، می توانند سود بیشتری در بر داشته باشند. حالا که برخی از تله های استراتژی را فرا گرفتیم، اکنون باید از چه چارچوبی تبعیت کنیم؟
 

منبع: دنياي اقتصاد
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)