ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بازاریابی چابک که از دل سازمان های چابک نشات می گیرد، رویکردی جدید است که از توسعه سریع الهام گرفته است. در واقع چابکی به معنای توانایی پاسخگویی و واکنش سریع و موفق به تغییرات محیط بیرونی سازمان است. بالاترین اولویت در میان بازاریابان چابک، راضی کردن مشتری از طریق ارائه به موقع و پیوسته خدمات بازاریابی محسوب می شود. این نوع بازاریابی یک فرآیند تکراری است و در آن مکررا بازخوردهای بازار ارزیابی می شود و در آن توانایی واکنش نشان دادن به شرایط در حال تغییر بازار وجود دارد.
حقیقت این است که بسیاری از سازمان های بازاریابی تصور می کنند که در یک مسیر چابک فعالیت می کنند؛ تنها به این دلیل که برخی اصول چابکی مانند آزمون و یادگیری یا اتکا به تیم های چند تخصصی را پذیرفته اند، اما وقتی عمیق تر نگاه کنید، درمی یابید که آنها تنها تا حدی چابک هستند، بنابراین تنها تا حدی به منفعت دست می یابند. به عنوان مثال، «بازاریابی» اغلب حمایت بخش حقوقی، فناوری اطلاعات یا مالی را ندارد؛ بنابراین تایید ها، وابستگی های پشتیبانی یا صرف تخصیص ها کند خواهند بود. یا اینکه شعبه و شرکای تکنولوژیک آنها خود را بر نیاز به سرعت منطبق نمی کنند و نمی توانند با سرعت کافی حرکت کنند. به زبان ساده: اگر شما در همه مسیرها چابک نباشید، پس چابک نیستید.
برای شرکت هایی که در عصر اختلال امروز رقابت می کنند، این امر یک مشکل محسوب می شود. در بسیاری از شرکت ها، درآمد در ارائه های بخش ها و خطوط تولیدی که از تکنیک های چابک استفاده می کنند رشد یافته است. حتی دیجیتالی ترین سازمان های بازاریابی چابک، که در آنها یک فرد شاهد ظرفیت محدود برای بهبود است، نیز افزایش 20 تا 40 درصدی درآمد را تجربه کرده اند.
سازمان های بازاریابی که پیش تر چند هفته یا حتی چند ماه را برای اخذ یک ایده خوب که منجر به یک ارائه می شود صرف می كردند، دریافتند که پس از پذیرش عملیات بازاریابی چابک، می توانند در کمتر از دو هفته آن را به انجام برسانند.چابک کردن سازمان بازاریابی شما موضوع چندان ساده ای نیست؛ اما یک روش عملی و موثر برای رسیدن به این امر وجود دارد.
 

تیمهای بازاریابی چابک را با یکدیگر ترکیب کنید


تعدادی پیش نیاز برای بازاریابی چابک وجود دارد. یک سازمان بازاریابی باید درک واضحی از آنچه می خواهد با عمل چابک خود انجام دهد (به عنوان مثال، چه بخش هایی از مشتری را می خواهد به دست آورد یا کدام مسیر تصمیم مشتری را می خواهد بهبود ببخشد) و داده کافی، تجزیه و تحلیل و نوع درستی از زیربنای بازاریابی-تکنولوژی را داشته باشد. این جزء تکنولوژی به بازاریابان کمک می کند تا داده ها را از سیستم های مختلف جمع آوری و مدیریت کرده و بر مبنای مدل های بهتری تصمیم گیری کنند و در نتیجه مشتری ها را بهتر ردیابی کنند. پیش نیاز مهم دیگر حمایت و نظارت رهبران ارشد بازاریابی بر تغییر به سوی «چابکی» است. آنها منابع کلیدی و حمایت را فراهم می کنند؛ آن هم زمانی که راه های جدید کار کردن با مقاومت ناگزیر روبه رو هستند.
گرچه این المان ها برای موفقیت ضروری هستند؛ اما مهم ترین آیتم «افراد» محسوب می شوند. افرادی که می توانند در قالب تیمی از افراد مستعد به سرعت با یکدیگر کار کنند. آنها باید مهارت ها را در عملکردهای چندگانه (هم داخلی و هم خارجی) به دست آورند، از مشاغلی که «کسب وکار مرسوم» نامیده می شود رها شوند، تا بتوانند تمام وقت با یکدیگر کار کنند و در یک «اتاق جنگ» در کنار یکدیگر قرار گیرند.
ترکیب دقیق تیم اتاق جنگ بستگی به نوع وظایفی که می خواهد تقبل کند، دارد. آزمایش هایی که شخصی سازی بسیار پیچیده را دربرمی گیرند نیاز به تیمی خواهد داشت که وزنه آن بیشتر به سوی تجزیه و تحلیل ها سنگین باشد. در مقابل، اگر فعالیت چابک قرار باشد تست های بهینه سازی نرخ تبدیل کمتر را اجرایی کنند، منطقی تر است که بیشتر به سمت طراحان تجربه کاربر و استعدادهای مدیریت پروژه متمایل باشند.
ترکیب تیم هرچه باشد، اتاق جنگ نیاز به ارتباطات واضح با دیگر گروه ها در سراسر سازمان و فرآیندهای چابک دارد. تسهیل کننده یا به اصطلاح یک «scrum master» که تجربه هدایت تیم های چابک را دارد و معمولا با یک دستیار کار می کند، رهبری تیم را برعهده می گیرد. در واقع اسکرام مستر اولویت ها را تعیین، فرضیه ها را تعریف، منابع ضروری را شناسایی و دوره های زمانی (چرخه های یک تا دو هفته ای) را مدیریت می کند. ایجاد یک اتاق جنگ چابک نیاز به کار با نهادهای خارجی از روش های جدید یا ایجاد منابع کلیدی مانند خرید رسانه، طراحی تجربه کاربری یا تجزیه و تحلیل های موردنیاز دارد.
رهبران ارشد سازمان بازاریابی نیاز به نظارت بر فعالیت های تیم اتاق جنگ خواهند داشت. با مطالعه در مورد عملکرد اتاق های جنگ، ممکن است این فکر به ذهن شما خطور کند که فعالیت های چابک تنها برای فعالیت های بازاریابی بر مبنای پاسخ مستقیم (direct-response marketing) به کار می روند، اما روش های چابک می توانند عملکرد توسعه محصول، آمیخته بازاریابی و بازاریابی برند را بهبود ببخشند. منظور از آمیخته یا ترکیب بازاریابی (marketing mix) این است که باید بین اجزا یک نگرش ترکیب سیستمی و هماهنگ برقرار شود تا بتواند بر مشتری تاثیر گذارد. اما چگونه؟
با ارائه بازخورد بیشتر، فراهم کردن امکان آزمایش و تکرار ایده ها و ارتباطات در بازار و شتاب دادن به فرآیند برای ایجاد اثر ناشی از تلاش های برند.
 

در سراسر سازمان سنجش کنید
 

ایجاد یک تیم اتاق جنگ واحد خوب است؛ اما هدف نهایی فعالیت سازمان بازاریابی از یک روش چابک است. انجام این عمل، نیاز به میل برای سرمایه گذاری در زمان و منابع، برای تحقق «چابکی» دارد. اولین قدم در سنجش، ایجاد اعتبار است. وقتی تیم اتاق جنگ مسیر خود را از طریق آزمون ها پیش می برد، نتایج عملیات چابک در سراسر سازمان بازاریابی منتشر خواهد شد. با اعتبار، افزودن تیم های چابک تر آسان تر است؛ به عنوان مثال یک شرکت خرده فروشی جهانی، مقیاس عملیات خود را افزایش داده است تا زمینه فعالیت موازی 13 اتاق جنگ را فراهم کند.
وقتی شرکت ها اتاق های جنگ جدید را اضافه می کنند، بسیار مهم است که هر کدام به شدت بر یک هدف، محصول یا خدمت خاص و بر اهداف کسب و کار شرکت تمرکز کنند. به عنوان مثال، برخی شرکت ها یک تیم متمرکز بر جذب مشتری دارند و شرکت دیگر تیمش را بر فروش مکمل (selling cross) یا بیش فروشی (upselling) برای مشتریان موجود متمرکز می کند. سایرین دارای تیم هایی هستند که برای محصولات متفاوت یا بخش های مشتری اختصاص داده شده اند. وقتی یافته های محتمل تست تبدیل به قوانین کسب و کار می شوند، و وقتی شمار اتاق های جنگ افزایش می یابد، دیدگاه های جمع آوری شده توسط عملیات چابک بخش بسیار بزرگی از فعالیت های بازاریابی سازمان را شکل خواهد داد.مدیران بازاریابی اغلب تغییر را چالش مرتبط با فائق آمدن بر کسب وکار مرسوم تعریف می کنند. با پذیرش فعالیت های چابک، بازاریابان می توانند سازمان های خود را به سوی تیم های سریع تغییر دهند. تیم هایی که به طور مداوم رشد را برای کسب وکار به ارمغان می آورند، بي آنكه از نرم افزار هاي مديريت كيفيت شركت پگاه سيستم استفاده كرده باشند.
 

منبع: دنياي اقتصاد
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)