ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

چیزی بنام ثابت ماندن در کسب و کار وجود ندارد. هر کسب وکاری بدون توجه به خوب یا بد بودن خدمات و محصولات خودش به هرحال مشتریانی را از دست می دهد – و این موضوع در حوزه بازاریابی و فروش کاملاً غیر قابل اجتناب است. کاهش مشتریان به هر دلیلی طبیعی بوده و بخشی از جریان کسب وکار است. پس برای آن برنامه داشته باشید، بر آن نظارت کنید و سعی کنید مسائلی را که منجر به ایجاد چنین مسئله ای در مجموعه شما می شود شناسایی و با استفاده از نرم افزار هاي مديريت كيفيت شركت پگاه سيستم آنها را تصحیح کنید.
 

اما نرخ طبیعی ریزش مشتریان به طور عادی چقدر است؟
 

نرخ ریزش مشتریان در شرایط عادی برای یک کسب و کار بستگی به صنعت و دلایل این ریزش دارد. به طور متوسط همه کسب و کارها چیزی بین 10 تا 25% از مشتریان خودشان به طور سالانه از دست می دهند. اما این نرخ برای کسب و کار شما متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال:
- شرکت های آمریکایی ارائه کننده خدمات کارت اعتباری به طور عمومی دارای نرخ ریزشی برابر با 20% در سال هستند.
- شرکت های ارائه کننده خدمات تلفن موبایل در اروپا دارای نرخ ریزشی برابر با 20 تا 38% هستند.
- اما همین شرکت های ارتباطی در آمریکا، مانند وریزون Verizon با نرخی در حدود 0.84% مواجه هستند.
- این نرخ برای شرکت های نرم افزاری اغلب بین 5 تا 7% گزارش شده است.
باید توجه داشته باشید که چیزی برای یک صنعت یا کسب و کار خوب و پسندیده است ممکن است برای شما فاجعه بار باشد – بنابراین همواره باید توجه ویژه ای بر میزان تعداد و ریزش مشتریان خودتان داشته باشید یا حتی بهتر از آن اینکه در مقابل آن قرارگرفته و استراتژی های حفظ و نگهداشت مشتری را بخشی از فرایند کسب و کار خودتان قرار دهید.
 

اما اگر این ریزش مشتری طبیعی است، چرا باید به آن توجه داشته باشیم؟
 

هزینه از دست دادن یک مشتری به مراتب بیشتر از منافع حاصل از فروش های انجام شده به آن یک مشتری است. جایگزین کردن یک مشتری به مراتب گران تر از حفظ و نگه داشت مشتری فعلی و موجود است. به طور مشابه، به دست آوردن مشتریان جدید هم هزینه های بسیار سنگین تری را به سازمان تحمیل می کند.
چیزی که در این از همه مهم تر است شناسایی دلیل جدا شدن مشتری از شماست. در دنیای امروز، اگر مشتری شما را به دلیل خدمات بد یا یک تجربه بد یا حتی محصول اشکال دار ترک می کند، این میزان نارضایتی وی می تواند در فضای آنلاین حتی ده برابر شود. امروزه، شبکه های اجتماعی و فضای آنلاین مخاطبان بسیار بیشتری را در اختیار مشتریان ناراضی قرار می دهد (بدون توجه به اینکه این نارضایتی آنها بر حق باشد یا خیر). درج نظرات بد در رابطه با کسب وکار و شرکت شما تأثیری بسیار بیشتر از یک مشتری، دوستان و دنبال کنندگان وی دارد.
با کاستن از این نرخ ریزش به میزان 5%، میزان سود شما تا 25% افزایش پیدا می کند
ازآنجایی که 80% از سود شما از 20% مشتریان شما حاصل می شود – و از آنجاکه هزینه به دست آوردن یک مشتری جدید بسیار زیاد است – تنها با حفظ مشتریان فعلی برای مدت زمان بیشتر، به راحتی قادر به کسب سود بیشتری هستيد. یک کاهش ماهانه در حجم تعداد مشتریان از دست رفته برابر با 5% می تواند منجر به 25 تا 125% افزایش در میزان سود شود.
البته گاهی اوقات کاستن از میزان کاهش مشتریان ممکن نیست و این موضوع به دلیل خارج شدن آن ها از کسب و کار شماست. مطمئناً، یک مشتری کسب وکار شمارا ترک کند یا نیاز خود را از رقیب شما برآورده سازد، این موضوع به یک دلیل قابل اصلاح ارتباط ندارد. کاهش مشتری حتی می تواند در برخی مواقع پس از تغییر یا جذب مدیریت جدید برای یک سازمان هم اتفاق بیافتد، چراکه روابط و شیوه های قبلی همه و همه تغییر پیداکرده اند.
 

شناور باقی ماندن بر روی آب، یک استراتژی بلندمدت نیست
 

زنده ماندن در چنین شرایطی نمی تواند به عنوان یک راه حل مناسب برای بلندمدت در نظر گرفته شود. پس همواره گوشه چشمی به نرخ کاهش مشتریان خود داشته باشید و همواره سعی در به حداقل رساندن آن داشته باشید. به مسائلی بپردازید که ممکن است به کاهش تعداد مشتریان شما منجر شود، حتی اگر روبرو شدن با دلایل آن سخت و حتی خجالت آور باشد، چراکه درنهایت باید شاهد غرق شدن خود و کسب و کارتان باشید.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)