ISO Software SBU
PegahSystem Co.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

ذهن آگاهي؛ برنامه اي است كه شرکت هاي بزرگي مثل گوگل آن را در دستور کار دارند. ذهن آگاهي (Mindfulness) يا همان «بودن در لحظه» توجه ارادي به زمان حال است، به طوري که فرد ذهن آگاه افکار و احساسات خود را از دور مورد توجه قرار مي دهد، بدون اينکه در مورد خوب يا بدن بودن آن قضاوت کند. در شرکت حقوقي برگر سينگرمن (Berger Singerman) که تقريبا 85 وکيل و 165 کارمند در آن کار مي کنند، برنامه ذهن آگاهي از سال 2013 اجرايي شده است. اعضاي تيم که در اين برنامه شرکت کرده اند، پيشرفت هاي قابل توجهي را در عملکرد حرفه اي خود گزارش مي کنند که از جمله آنها مي توان به افزايش تمرکز بر وظايف محوله و توسعه مهارت هاي شنيداري اشاره کرد.
از نظر خود شرکت هم بررسي و اجراي ذهن آگاهي به حرفه اي گرايي، همکاري و عملکرد بيشتر و بهتر منجر شده است. همچنين همه مهارت هايي که به توسعه عملکرد در محيط کار مي انجامند، به توسعه زندگي شخصي آنها کمک کرده است.
 

لزوم پيشتازي مديران ارشد
 

مزيت هاي ذهن آگاهي براي رهبران کسب وکار به طور فزاينده اي توسط تحقيقات آزمايشگاهي مورد تاکيد قرار گرفته است. افراد حرفه اي از مديتيشن و ذهن آگاهي براي مديريت استرس، حفظ تمرکز استراتژيک، افزايش عملکرد شناختي، ارتقاي هوش احساسي و توسعه روابط با ديگران استفاده مي کنند. بنابراين، جلب توجه مديريت ارشد شرکت براي پشتيباني از برنامه ذهن آگاهي در محيط کار و خريد نرم افزار هاي مديريت كيفيت شركت پگاه سيستم، اولين قدم اساسي براي به کار بردن آن در محيط کار است.
به محض اينکه مديريت ارشد تمايل خود را براي سرمايه گذاري در منابع انساني و مالي نشان داد، موارد زير را در نظر داشته باشيد:
• يک کارشناس بياوريد. يک کارشناس شناخته شده ذهن آگاهي مي تواند برنامه اثربخشي براي آموزش کارمندان ارائه دهد.
• يک پشتيبان داخلي را شناسايي کنيد. اگر به اندازه کافي خوش شانس هستيد و در داخل سازمان فردي را داريد که دانش و مهارت کافي دارد و علاقه مند است مسووليت اجراي برنامه را درون شرکت برعهده بگيرد، از تجربه و تخصص او استفاده کنيد.
• از اينترنت استفاده کنيد. براي تحقيق، اجرا و آموزش ذهن آگاهي از منابع معروف اينترنتي استفاده کنيد.
 

قدرت درک بالا
 

بررسي و اجراي ذهن آگاهي قدرت شنيداري فعال و مهارت هاي مشاهده و جمع آوري داده را ارتقا مي بخشد. اين موضوع در شرکت برگر سينگرمن کمک مي کند تعامل بيشتر و موثرتري با هم و با مشتريان داشته باشيم. و وقتي به يکديگر بهتر گوش مي دهيم و هم را درک مي کنيم، موثر تر و با استرس کمتري کار مي کنيم.
بيشتر رهبران کسب وکار موافقند که «توانا بود هر که دانا بود» هر چقدر بيشتر بدانيم، احتمال اينکه تصميم هاي آگاهانه تر بگيريم بيشتر مي شود. من ياد گرفته ام بر سه مجموعه داده متمرکز شوم:
1) خودم: مطالعه در مورد ذهن آگاهي و اجراي آن به من کمک کرده نسبت به اينکه در حال حاضر چه افکار و احساساتي دارم، آگاهي دقيق تري داشته باشم. به عنوان مثال، اگر در «سيستم کشف زودهنگام» عصبانيت يا ترس خودم، بفهمم چه چيزهايي اين احساسات را در من ايجاد مي کنند، شانس نشان دادن واکنش متفکرانه به محرک هاي اين احساسات و جلوگيري از آنها بيشتر مي شود. همچنين دريافته ام در نتيجه بررسي و اجراي ذهن آگاهي بهتر مي توانم بفهمم چه زمان تمرکزم را روي کار از دست داده ام و خودم را بازمي گردانم.
2) افراد ديگر: بررسي و اجراي ذهن آگاهي پيشرفت من در مهارت هاي شنيداري و توانايي جمع آوري داده از تعاملاتي که با ديگران دارم را تسهيل کرده است. فهميده ام که چگونه توانايي در لحظه بودن را ارتقا دهم، بهتر مي توانم واکنش ديگران را هنگامي که صحبت مي کنم بسنجم و کليدهاي مهمي مانند زبان بدن و لحن صدا را ارزيابي کنم.
3) محيط: بررسي و اجراي ذهن آگاهي توانايي من را براي مشاهده و جمع آوري داده از محيط افزايش داده است. و در اين فضا، ارجاع من به محيط يعني مکاني که در آن خود را مي يابم. فکر مي کنم اصول تلاش براي جمع آوري بهتر داده کمک کرده نسبت به دورنماي ديگران آگاه تر و حساس تر باشم.
 

يک نمونه شخصي
 

ذهن آگاهي نه تنها به نفع کارمندان در کسب وکارهاي کوچک است، بلکه منافعي در زندگي شخصي افراد دارد. يکي از همکارانم به نام دبي گالر، پست هايي در مورد ذهن آگاهي در وبلاگ خود مي نويسد. او بعد از تجربه يک تصادف زنجيره اي وحشتناک، جزئيات اين خاطره تلخ را به اشتراک گذاشت. او فهميده بود زني که در خودرو جلويي بوده، آخرين ماه هاي بارداري خود را طي مي کرده است. دبي اگرچه ابتدا به شدت ناراحت بود، اما ابزارهاي ذهن آگاهي را طوري که آموزش ديده بود در مورد موقعيت خود به کار برد. دبي به اين فکر کرد: «شگفت انگيز است که در حال حاضر سالم هستم. من آنجا بودم و توانستم شوک اين تصادف را جذب کنم و به زني که در خودرو جلويي بود آسيبي وارد نکنم.» دبي با به کارگيري ذهن آگاهي توانست به جاي واکنشي غيرمنطقي، متفکرانه و هوشمندانه فکر کند. ذهن آگاهي يک سفر است. من فکر مي کنم بازدهي زماني که براي بررسي و اجراي ذهن آگاهي صرف کردم، کاملامثبت بوده است. البته به طور حتم هنوز راه زيادي پيش رو دارم. من معتقدم عملکرد حرفه اي خودم را به شيوه هاي مختلفي توسعه داده ام و همان مهارت هايي که باعث شده وکيل و مشاور خوبي باشم، روابط و زندگي شخصي من را نيز ارتقا داده است.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)