ISO Software SBU
PegahSystem Co.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

یک رهبر سازمانی ناب و بزرگ کیست؟ آیا شخصیت یا تحصیل و تجربه ای که دارد می تواند ملاک ارزیابی قرار گیرد؟ یا آیا کسی که می تواند به چالش های زمان خود در شرایط کسب وکار پاسخ مناسب دهد، رهبری بزرگ به حساب می آید؟ یا کسی که رهبری یک سازمان مدرن را به عهده گرفته باشد؟ یا جایگاه شرکت و استفاده از نرم افزارهاي مديريت كيفيت شركت پگاه سيستم در بین شرکت های بزرگ و مطرح می تواند ملاک ارزیابی قرار گیرد؟ اینها و بسیاری سوالات دیگر همیشه برای اینکه یک رهبر سازمانی ناب را مشخص کنید، می توانند پرسش های کلیدی باشند.
اما به طور كلی، پاسخ همه این سوالات می تواند رهبری سازمانی ناب باشد. رهبری سازمانی همان قدر که پیچیدگی فراوانی دارد، به تعداد سازمان های موجود نیز روش های منحصربه فردی می تواند داشته باشد. اما چگونه می توانید ویژگی های یک رهبر سازمانی موثر را اندازه گیری کنید؟ معمولا شخصیت رهبران به طور گسترده ای از هم متفاوت است، اما به رغم این گوناگونی در شخصیت، رفتارهای خاصی که رهبران موثر انجام می دهند بسیار نزدیک به هم است، شما می توانید این رفتارهای مشترک را در رهبران موفق ببینید:

 


1. رهبران ناب دارای ماموریتی الهام بخش هستند و به همین دلیل کارکنانشان از آنها حمایت می کنند


وقتی کارکنان می پرسند «هدف سازمان ما چیست؟» رهبری خوب باید قادر باشد درک مشترکی بین اهداف کارکنان و سازمان ایجاد کند تا همه آنها برای رسیدن به هدف به شکل کاملا واقعی متعهد شوند و شما باید استراتژی مناسبی برای رسیدن به این ماموریت داشته باشید.


2. رهبران خوب سازمان های قوی ایجاد می کنند


ماموریت، چشم انداز یا هدف به تنهایی نمی توانند عامل موفقیت شوند و باید یک ساختار مناسب را تدارک ببینید. یك رهبر سازمانی کارآمد درک خوبی از آنچه که شرکت سازمان یافته انجام می دهد دارد و کارآمدترین راه تولید برای سازمان را از طریق یک ساختار مناسب می داند.


3. رهبران خوب از مهارت های بین فردی و روابط عمومی بالایی برخوردارند


رفتار بین فردی و روابط عمومی رهبر سازمان، به شدت اهداف سازمان را تحت تاثیر قرار می دهد و بهترین عملکرد از زیرمجموعه های سازمانی از این طریق قابل حصول است.


4. رهبران خوب محرک های انگیزشی را به خوبی می شناسند و به آنها عمل می کنند
 

رهبران خوب در موقعیت های مختلف با استفاده از محرک های انگیزشی سازمان خود را به حرکت بهتر هدایت می كنند. در سال 2009 در تحقیق بزرگی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، نیاز به رهبران سازمانی که بتوانند کسب وکار خود را به جلو ببرند، کلیدی ترین نیاز سازمان شناخته شد و به عنوان یک قاعده عمومی چنین رهبرانی باید حداقل برای شروع سه مشخصه زیر را داشته باشند:
تعهد: در طول دهه گذشته ده ها ابزار و نظرسنجی ایجاد شده است تا به اندازه گیری تعهد کارکنان بپردازد، ولی برای تعهد رهبری متدهای اندازه گیری یا وجود ندارد یا امکان چنین ارزیابی به کسی داده نمی شود. اما یک رهبرسازمانی آگاه و هوشیار باید همان طور که تعهد کارکنان را ارزیابی می كند و از روش های مختلف آموزشی نسبت به افزایش تعهد کارکنان استفاده می کند، برای درمان چنین چالشی نیز خود را آماده كند.
رشد استعداد: رهبران نقشه استعداد کارکنان خود را تهیه می کنند و این نقشه نشان می دهد عملکرد و پتانسیل هر یک از کارکنان چگونه است وعملکرد و توسعه فردی آنها چگونه باید باشد. آنها مسوول بهبود عملکرد و قابلیت در تیم خود هستند و ردیابی پیشرفت هر یک از کارکنان به راحتی انجام می شود، ولی این گونه پیگیری ها برای خود رهبر سازمان نه از سوی کسی انجام می شود و نه خود به فکرش می رسد که رشد استعدادش را متوقف نکند.
تشویق موثر برای پیشرفت: یکی از کارهای موثر رهبر سازمانی تشویق موثر است که در شرایط و سختی ها، رهبری موثر با حضور به موقع و تشویق کارکنان خود، آنها را نسبت به سماجت بیشتر بر انجام درست کار رهنمون می کند. چنین پیامدهایی باید از سوی دیگران و بالادستی ها برای شخص رهبری سازمان نیز اتفاق افتد.
 

منبع: دنیای اقتصاد
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)